Нотариуси алармират: Всеки може да вземе копие от чужд нотариален акт, чакайте нови кражби на имоти 01.08 | 16:51

От Нотариалната камара искат промени в Правилника за вписванията, така че да не се издават незаверени копия на документи за собственост

От iNews.bg

Задава се нова вълна от имотни измами, алармира в интервю за 24 часа председателят на Нотариалната камара Димитър Танев. Причина за тревогата е възможността всеки да получи в Агенцията по вписванията незаверен препис от нотариален акт на чужд имот.

Въпросното копие - създадено на копирна машина или на ръка, лесно може да се превърне в заверен препис и да стане "доказателство” за прехвърляне на имота, особено когато нотариалният акт е издаден преди 1992 г. и не е отразен в информационната система на агенцията, обяснява експертът.

Танев обявява официално искането искането на нотариусите да се върне отмененото преди близо две години положение, при което Агенцията по вписванията изобщо не издаваше незаверени копия на нотариални актове. Съществуващата тогава забрана за издаване на незаверени копия е отменена с промяна в Правилника за вписванията - алинея 3 на чл. 51, влязла в сила на 7 ноември 2014 г.

Поправката е изготвена от правосъдното министерство и приета с постановление от Министерския съвет. Това се случва в последните дни, в които Христо Иванов е министър на правосъдието.

Заверени копия от нотариални актове може да получават само страните. Получават ги още адвокати, нотариуси, частни съдия-изпълнители, съдебни и данъчни органи, т.е. лица, които имат определен правен интерес, обяснява шефът на Нотариалната камара Димитър Танев.

В никоя европейска държава обикновен човек не може да поиска и да получи копие от нотариален акт на който и да е друг собственик. Навсякъде имотният регистър е публичен, но достъпът до нотариалните актове е опосредстван - извършва се чрез адвокати, нотариуси и други, допълни той. Има предвидена процедура, има следа кой е получил документа и че той е от кръга на оправомощените, уточнява Танев и припомни, че въпросът е важен за българите, 95% от които притежават собственост.

Най-четени