Няма да има съкращения в "Горубсо" заради закриването на ОЦК-Кърджали 18.04 | 17:57
Ще се търси начин оловния концентрат от рудниците да се извозва или към КЦ-Пловдив, или да се изнася
Няма да бъдат съкращавани работници в "Горубсо" - Мадан заради затварянето на оловното производство в металургичния комбинат в Кърджали. Това каза за БНР изпълнителният директор на "Горубсо" Валентин Гаджев.
"Ние в момента изпълняваме производствената си програма като дружество. Работим с два рудника - Крушев дол и Бориева, добиваме оловен и цинков концентрат. Цинковият концентрат ще продължим да извозваме и да продаваме, както и досега по договор с oловно-цинковия комплекс в Кърджали, тъй като цинково производство там не се спира. Поради това, че се спира оловното производство, ние ще преустановим возене на оловния концентрат към оловно-цинковия комплекс и той ще бъде пренасочен и продаден или към КЦ-Пловдив, или ще бъде изнасян извън страната", каза Гаджев.
Междувременно, пред Агенция "Фокус" кметът на Мадан Атанас Иванов изрази притеснението си от закриването на оловното производство в металургичния комбинат в Кърджали. Той отбеляза, че "Горубсо” е най-големият работодател в общината, а покрай мините се изхранват хиляди хора и всеки срив ще се отрази негативно на града и общината.
Според Иванов, ако се стигне до съкращения в мините, много хора ще останат на улицата, което ще е трагедия за общината. Според него е положително, че все пак цинк ще продължи да се преработва, но не се знае какво ще стане, ако не се намери предприятие, което да изкупува оловото.
Водещи
-
Симеон Матев: Климатичните аномалии се превръщат в норма
По думте му 2025 ще бъде сред петте най-топли години в България
29.12 | 11:15
-
Вигенин за еврото: След няколко месеца ще видим, че нищо драматично не се е случило
Всички ще свикнем
29.12 | 11:00
-
Фон дер Лайен заяви, че трябват "железни" гаранции за сигурността на Украйна
Тя зааяви това след видеоконферентен разговор с президентите на Украйна Володимир Зеленски и...
29.12 | 10:32
Най-четени
-
Жълт код за опасно силен вятър в понеделник
Максималните температури ще бъдат между 4° и 9°, за София – около 4°
29.12 | 09:15
-
Тръмп: Има напредък за преговорите в Украйна, но остават трудни въпроси
Той заяви, че е провел страхотен разговор със Зеленски, след което двамата са говорили чрез...
29.12 | 09:00
-
Фон дер Лайен заяви, че трябват "железни" гаранции за сигурността на Украйна
Тя зааяви това след видеоконферентен разговор с президентите на Украйна Володимир Зеленски и...
29.12 | 10:32
-
Над 80 сигнала за материални щети и потрошени автомобили в Пловдив заради ураганния вятър
Той достигна пориви до 100 км/ч в Пловдив и рекордните 122 км/ч в Пазарджик
29.12 | 10:00