Обама даде големи правомощия на корпорациите 14.06 | 17:51

Президентът проакара търговски пакт в пряко нарушение на суверенитета на САЩ

От Ралица Стоянова

Споразумения за създаването на зони за свободна търговия между САЩ и осем държави от Тихоокеанския регион (Бруней, Чили, Нова Зеландия, Сингапур, Австралия, Малайзия, Перу и Виетнам) са част от документ за Транс-тихоокеанското партньорство, който "изтече" в интернет днес. Той беше публикуван на сайта на организацията Public Citizen. 

Документът, който е дело на администрацията на президента на САЩ Барак Обама, е една от най-оспорваните части от тихоокеанския пакт и включва идеи и регулации, които са определяни от екоактивисти, финансисти и синдикати като "увреждащи текущото правно устройство" в САЩ. По силата му се дават изключителни правомощия от политически характер на мултинационалните корпорации. Тези правомощия са в пряк разрез с обещанията от предизборната кампания на Обама. 

Според споразумението, американските корпорации все още ще бъдат субект на вътрешните закони и регулации в сферата на природоопазването, банкирането и други. Същевременно обаче чуждите корпорации, които осъществяват дейност на територията на САЩ, ще имат възможността и разрешението да отнесат оспорвани от тях ключови американски законови или регулаторни постановления пред международен трибунал. Той ще се явява по-висша инстанция, която да надгради американските закони и да наложи търговски санкции на САЩ при неспазване на неговите решения.

Критиците определят това като директно посегателсто върху суверенитета на страната и грубо нарушение на обявените по време на предизборната кампания на Обама точки.

Офисът на Търговското представителство на САЩ отговори на опасенията с уверението, че администрацията на Обама е "отдадена на каузата да осигури силни закони в сферата на природоопазването, здравеопазването и сигурността" и партньорството няма да попречи на това.


Водещи

Най-четени