Обменни бюра мамят туристи с подвеждащи табла по Черноморието 14.06 | 12:14

Гледайте таблото вътре в чейндж бюрото, а не това отвън, съветват от НАП

От Ралица Стоянова

Обменни бюра по Северното Черноморие мамят туристи като поставят табла с подвеждаща информация, предупреждават от териториалното поделение на агенцията за приходите (НАП) във Варна.

Върху информационните табла на някои обменни бюра се изписва процентната разлика между курс купува и курс продава за различната валута. За еврото, например, е написано числото 19,57. Така хората остават с впечатление, че за толкова лева обменят валутата си, и не обръщат внимание на намиращото се вътре в бюрото табло, на което е изписан реалният курс за обмен – до 1,60.

В други случаи на рекламно табло пред обменното бюро е написан "Най-добър курс продава 1,95 за евро”, но клиентите не обръщат внимание, че за толкова се продава еврото,  а така също пропускат да обърнат внимание и на ниския курс купува на вътрешното табло, който обикновено е до 1,60 лева за евро. 

Друг рекламен трик, използван от някои обменни бюра, е поставянето  пред офиса на табло, на което има изрисувани банкноти – на евро, долар, лира и т.н. На банкнотите е изписан и реалният курс купува и продава на съответната валута, а има и надпис, на който пише, че всеки 30-ти клиент, сменил над 50 евро, печели тефтерче с листчета на долар, евро или лира.

С желанието да си тръгнат с доларово тефтерче много варненци и чужденци сменят валутата си именно там.

Те обаче не обръщат внимание, че вътре в самото бюро има друга табела, на която е изписан съвсем различен курс купува. Ако например едно евро се изкупува за 1,95 лева, то в това чейнджбюро се изкупува за 1,60 лева.

По този начин много хора остават огорчени, след като видели, че сумата, която получават за обменената валута, е доста по-малка, отколкото са очаквали, а на всичко отгоре  си тръгват от бюрото и без тефтерче.

От НАП Варна съветват лицата, които обменят валута, да бъдат внимателни и винаги да обръщат внимание на таблото вътре в чейнджбюрото, защото там е изписан реалният курс.

Ако са пропуснали да направят това, нека да обърнат внимание при подписване на бордерото - там също е написана сумата, която ще получат за предоставената от тях валута и ако тя не ги устройва, да не подписват бордерото - сделката все още може да бъде развалена.

Във всички обменни бюра има телефон на НАП, но много често хората търсят помощ, едва след като са подписали бордерото, което пък означава, че сделката е финализирана.

Важно е българските и чуждестранни гости по Черноморието да знаят, че обмяната на валута не се извършва на улицата, а в офисите на банките, обменните бюра, регистрирани в НАП, както и в пунктове за обмяна на валута на обозначени места в някои хотели, обясняват данъчните.

Водещи

Най-четени