Обща система за изчисляване на данъчната основа на дружествата в ЕС? 16.03 | 14:28
Всяка държава запазва пълен суверенитет при определянето на равнището на корпоративния данък
Европейската комисия предложи въвеждането на обща система за изчисляване на данъчната основа на дружествата, осъществяващи дейност в ЕС.
С тази инициатива се цели значително намаляване на административната тежест, на правната несигурност, както и на разходите за привеждане в съответствие, които фирмите в ЕС трябва понастоящем да понесат, когато определят своите облагаеми печалби според изискванията на 27-те различни национални системи.
Предложената Обща консолидирана основа за облагане с корпоративен данък (ОКООКД) ще позволи на дружествата да се възползват от механизъм за "обслужване на едно гише" при подаване на своите данъчни декларации, както и да консолидират всички свои печалби и загуби, реализирани на територията на ЕС.
Всяка държава-членка обаче ще запази пълен суверенитет при определянето на равнището на своя корпоративен данък.
По оценки на Комисията ОКООКД ще спестява на европейските фирми ежегодно 700 млн. евро под формата на по-ниски разходи за привеждане в съответствие и 1,3 млрд. евро вследствие на консолидацията.
Освен това дружествата, които планират да разширят своята дейност в чужбина, биха реализирали икономии в размер на 1 млрд. евро. ОКООКД също ще повиши значително пазарната привлекателност на ЕС сред чуждестранните инвеститори.
Все още съществуват значителни пречки пред постигането на единен пазар в областта на корпоративното облагане, които затрудняват дружествата. Трансграничните дружества трябва да съблюдават до 27 различни методики за изчисляване на своята облагаема данъчна основа и да си сътрудничат с до 27 различни данъчни администрации.
Освен това те са изправени пред изключително сложна система, с която се определя начинът на облагане на вътрешногруповите транзакции (трансферно ценообразуване), като не им е позволено да приспадат загубите, реализирани в една държава-членка, от натрупаните в друга печалби. Вследствие на това големите фирми се сблъскват с огромни разходи и пречки, докато по-малките често се отказват изцяло от намерението да разширят дейността си на равнище ЕС.
ОКООКД няма да бъде задължителна за дружествата т.е. тези фирми, които смятат, че ще извлекат ползи от хармонизираната система на равнище ЕС, биха могли да участват, докато останалите могат да продължат да работят съгласно своите национални системи.
Водещи
-
17 дни без следа от изчезналия Николай от Конаре
13-годишното дете е със Синдром на Даун
02.01 | 12:20
-
Антон Златанов: Няма да съкращаваме хора заради приемането в Шенген
Работата на контролните институции става много по-широкообхватна и отговорна след приемането...
02.01 | 12:00
-
Според личната година: Какво носи на всекиго 2025-а?
Година е орисана от войнствената деветка
02.01 | 11:40
-
Автомобил Tesla се взриви пред хотел на Доналд Тръмп
Разследва се като възможна терористична атака, свързана с тази в Ню Орлиънс
02.01 | 11:21
Най-четени
-
Безлов: Шенген носи полза за икономиката и българите
02.01 | 10:00
-
Днес леко се затопля, ще има и слънце
Преобладаващите максимални температури ще са около 9-15°С, по Черноморието - до 10-12°С
02.01 | 09:00
-
Кой е виновен за трагедията с 4 жертви на Централна гара?
Д-р Людмил Иванов призова да се вземе пример от пернишката жп гара за справяне с бездомниците
02.01 | 09:45