Оздравяването на КТБ и ТБ "Виктория" е по-полезно за обществото 01.10 | 14:46
Все още има възможност за пазарно решение на казуса, смята икономист

За обществото е по-полезно Корпоративна търговска банка (КТБ) и ТБ "Виктория" да бъдат отворени. Продължавам да мисля, че е възможно да се намери пазарно решение и да не се наложи тяхното затваряне. Това коментира икономистът Владимир Каролев.
По неговите думи според законодателството у нас най-късно на 20 декември трябва да стане ясно какви действия ще бъдат предприети по отношение на двете банки. Той коментира, че вероятно до 20 октомври или дори по-рано трябва да бъдат готови докладите на одиторите на поставените под специален надзор финансови институции.
"Тогава, ако двете банки имат положителен капитал, може да има пазарно решение – да се намерят инвеститори, които да рекапитализират банките", обясни Каролев. "Ако нямат положителен капитал, веднага ще започне процедура по несъстоятелност. Тогава вече ще тръгне този период от 20 дни, в които ще трябва да се връщат депозитите. Дано не се стигне дотам, защото това е по-лошият вариант за всички", допълни той, цитиран от Econ.bg.
Заедно с това Владимир Каролев изрази сигурност, че за ТБ "Виктория" има купувач. "Още в първия одиторски доклад за тази банка беше официално обявено, че е с хубав кредитен портфейл", припомни той.
Икономистът обясни, че по отношение на възможността на Фонда за гарантиране на влоговете за изплащане на депозитите не е най-големият проблем липсата на средства в него. "Той може да вземе заем, който ще бъде гарантиран от държавата. Също така може да вземе предварително вноски от търговските банки, защото се финансира от тях. Друг вариант е да се увеличи вноската на банките. Въпреки това тези варианти не са особено хубави", смята Владимир Каролев.
Според него също така не е добра алтернативата за изплащането единствено на гарантираните депозити. "Това ще бъде полезно само за тези, които имат блокирани пари в рамките на гарантираните суми до 100 хил. евро, но ще бъде абсолютно вреден за всички фирми, общини, болници, които имат там повече пари в банките", завърши той.
В началото на седмицата финансисти коментираха, че държавата обмисля всички възможни варианти за случая с КТБ. Според тях везните може да се наклонят в полза на национализация на банката, въпреки че подобен вариант би струвал скъпо – в размер на 6 млрд. лв. Експерти във финансовия сектор се обявиха против подобен подход и настояват за пазарно решение и използването на частни инвестиции за оздравяване на КТБ. Според тях това е най-лошият и най-скъпият за данъкоплатците вариант.
Водещи
-
Арестуваха организаторите на протеста на горските в Кресна ВИДЕО
Протестът е прекратен
10.07 | 14:00
-
СОС не прие новата наредба за общинските жилища
10.07 | 13:45
-
ЕП отхвърли вота на недоверие срещу Урсула фон дер Лайен
Той не получи подкрепата на две трети от евродепутатите
10.07 | 13:30
Най-четени
-
Пияната Дебора возила 6-годишния си син
Фолкпевицата Дебора беше задържана с 3.14 промила алкохол, след като предизвика катастрофа в...
10.07 | 09:59
-
Съединените щати възобновиха военните доставки за Украйна
Дипломатически усилия за прекратяване на огъня
10.07 | 08:35
-
МВнР предупреди за проблеми с полетите до Италия
Генералното консулство в Милано отговаря на телефонeн номер:+39-02-35987381 и мобилен телефон...
10.07 | 08:59