Около 1,7 млрд. лева са негарантираните депозити в КТБ 10.11 | 08:35
Гарантираните суми ще се изплащат в 10 банки без такса и по ЕГН, каза Менда Стоянова

Негарантираните депозити в Корпоративна търговска банка (КТБ), която БНБ обяви в несъстоятелност, са около 1,7 млрд. лева. Това са средства на фирми, предприятия и общини. Средствата на общините и на държавните учреждения са гарантирани с държавни ценни книжа, при тях няма да има загуба. Проблем ще има за останалите предприятия, включително от енергетиката, и работещите в тях. Това заяви в ефира на БНТ председателят на временната бюджетна комисия Менда Стоянова.
Тя обясни механизма за изплащане на гарантираните средства в банката. По думите ѝ това ще стане чрез 10 банки, които са избрани по определени правила, основно тези с най-широка клонова мрежа в цялата страна. Средствата от Фонда за гарантиране на влогове ще бъдат изпратени към тях по служебен начин, а хората ще бъдат разпределени по ЕГН между банките.
"След 4 декември всеки вложител може да отиде в тази банка, в която е разпределено неговото ЕГН, и има три варианта – да поиска парите му да бъдат преведени по друга сметка в друга банка, да поиска да си открие сметка в тази банка, а може и да си ги изтегли", посочи още Стоянова.
Тя подчерта, че при теглене на средствата няма да се изисква такса от банката.
"Най-големият негативен ефект от случая КТБ не са загубените пари, а загубеното доверие, най-вече към БНБ и гуверньора Иван Искров", категорична е Стоянова.
Тя посочи, че никой не може да поиска оставката на Управителя на Централната банка, а по закон той сам трябва да реши дали да я подаде и "това трябва да бъде на базата на морални причини".
По отношение на новия министър на финансите – Владислав Горанов, Менда Стоянова коментира, че той има капацитета, знанията и твърдостта да се справи с тежката финансова ситуация в страната.
Според нея енергийният министър Теменужка Петкова е "добро попадение". На въпроса, какво общо има тя с енергетиката, Стоянова обясни, че в някои системи в кризисна ситуация "може би по-правилното решение е да дойде външен човек, извън гилдията, която е обременена от проблемите".
Относно икономическия министър Божидар Лукарски председателят на бюджетната комисия каза, че не го познава и не може да каже дали ще се справи.
Водещи
-
Асен Василев: Акцията на Антикорупционната комисия в община Варна е политическа атака
Според него зад нея стои Делян Пеевски и кръгът около него
08.07 | 20:00
-
Ивайло Мирчев: Влизането ни еврозоната не означава, че сме преборили корупцията
Никой политик не бива да си приписва заслугата за този исторически успех, смята той
08.07 | 19:45
-
САЩ ще подновят доставките на оръжие за Украйна
Президентът Доналд Тръмп подчерта, че то ще бъде главно отбранително
08.07 | 19:30
-
ЕК оповести годишния доклад за върховенството на закона в страните членки на съюза
За поредна година се констатира, че броят на присъдите за корупция по високите етажи у нас е...
08.07 | 19:15
Най-четени
-
И ЕП гласува ЗА влизането ни в еврозоната (ОБНОВЕНА)
Финалното решение ще вземат финансовите министри на 27-те държави членки на ЕС в Брюксел след...
08.07 | 13:31
-
Протест срещу въвеждането на еврото (ОБНОВЕНА)
08.07 | 14:00
-
Христо Петров: Всеки вика „Махам се", къде се махаш – в еврозоната се махаш
По думите на Петров, "добро ще има направя, ако поне аз им спестя мащабния икономически анализ...
08.07 | 11:30
-
България, добре дошла в еврозоната!, гласи надписът на близо 30-метров транспарант, поставен на сградата "Шарльоман" на Европейската комисия в Брюксел
Сградата "Шарльоман" е първата от комплекса сгради в Брюксел, издигнати за нуждите на...
08.07 | 11:44