Орешарски: Работим по закон, който ще гарантира, че хората няма да са длъжници до живот 11.04 | 22:20

Правителството подготвя законопроект за индивидуалния фалит

От Теодора Кокаланова

Министър-председателят Пламен Орешарски съобщи, че правителството подготвя законопроект за индивидуалния фалит. На традиционната си среща с представители на гражданските организации той посочи, че целта на закона е да гарантира изчистване на дълговете, за да не се превръщат хората в длъжници до живот.

Според заместник-министърът на правосъдието Сабрие Сапунджиева са констатирани сериозни нарушения по отношение правото на частните съдебни изпълнители да изготвят сами оценка на имотите на длъжниците.

От встъпването си в длъжност вицепремиерът и министър на правосъдието Зинаида Златанова е издала 370 заповеди за проверка на частни съдебни изпълнители и 150 – на държавни съдебни изпълнители, стана ясно на срещата. Вече има 15 наказателни производства пред Камарата на частните съдебни изпълнители.

"Когато Камарата налага наказания, които не са достатъчно строги, решенията се обжалват от нас пред Върховния касационен съд", каза заместник-министърът Сапунджиева. Тя посочи, че в Министерството на правосъдието е създадена работна група, която готви предложения за промени в законодателството за премахване на възможностите за лоши практики.

На срещата бяха коментирани и други теми в областта на правораздаването и правосъдната система – адвокатските възнаграждения, определени от Висшия адвокатски съвет, както и възможността граждани да подават жалби в Конституционния съд.

Вицепремиерът Зинаида Златанова беше категорична, че мястото на прокуратурата е в съдебната власт, за да бъде защитена тя от натиск от страна на изпълнителната. Изтъкна също, че може да бъде подобрена и процедурата за избор на омбудсман с цел да се създаде по-голяма състезателност и прозрачност.

Относно определянето на членове на ВСС от Народното събрание тя посочи, че парламентът е най-представителната обществена институция и тези 11 членове на ВСС представляват обществената квота, която е гаранция, че съдебната система няма да се капсулира.

"Все пак, всички опити да се реформира съдебната система отвън, включително от Брюксел, са дали в най-добрия случай частични резултати. Отново изразявам убеждението си, че за да се случи промяната, е необходимо тя да бъде осъзната и поискана от самите магистрати", каза вицепремиерът и министър на правосъдието Зинаида Златанова.

Водещи

Най-четени