От 2017 г. ще получаваме газ от "Южен поток" 28.10 | 15:50

Цената на българския участък ще бъде около 1,5 млрд. евро

От Десислава Маданска

От 2017 г. страната ни ще получава газ по нов маршрут. Очаква се тогава "Южен поток" да бъде готов наполовина и капацитетът на тръбата да достигне до 31,5 млрд. куб. метра. Това стана ясно по време на конференция в Любляна, посветена на развитието на газопровода, информира в. "Труд".

По думите на Александър Сиромятин, зам.-директор на отдела за международни проекти на "Газпром", изграждането на съоръжението е най-напреднало в България, Унгария и Сърбия, където дори е получил статут на обект, важен за националната сигурност.

Строителството на тръбата у нас се очаква да започне в началото на 2014 г., а първият газ по нея ще потече през 2016 г.

От Българския енергиен холдинг коментираха, че все още не са избрани строители на сухопътната част. На 26 септември т.г. Министерството на регионалното развитие издаде строително разрешение на проекта и се очакваше изграждането му да стартира още преди Нова година.

Цената на българския участък ще бъде около 1,5 млрд. евро, като страната ни планира да вземе заем от Русия, за да финансира тръбата. София ще връща кредита с таксите, които ще получава от преноса на газ.

През 2016 г. по "Южен поток" ще тръгнат 15,7 млрд. куб. метра газ, но те няма да са достатъчни за захранване на целия регион, който ще се нуждае от около 20 млрд. куб. метра годишно.

Така за поне две години старият газопровод, който идва от Украйна, минава през Молдова, Румъния и България и пренася газ за Турция, Гърция и Македония, ще работи успоредно с "Южен поток".

Според отчетите на "Булгартрансгаз" през 2013 г. по стария маршрут през България ще преминат 17,87 млрд. куб. метра газ. След като новата тръба достигне необходимите капацитети, старата ще бъде спряна.

По план "Южен поток" трябва да започне от руския бряг на Черно море, да мине по дъното му, да излезе в България и след като премине през страната, да се насочи към Сърбия, Унгария, Словения, достигайки Северна Италия. До момента са планирани две разклонения на газопровода – към Хърватия и към Босна и Херцеговина.

Водещи

Най-четени