От април пазарът на труда се събужда 13.03 | 17:24
Изследване на Manpower сочи добра перспектива пред заетостта
Българските работодатели очакват темпът на наемане да започне да се подобрява постепенно в сравнение с предишното тримесечие, показват резултатите от обзорното изследване на Manpower за заетостта, публикувано днес (13 март).
От общо 751 работодатели, които са взели участие в проучването, близо един от пет посочва, че ще наема персонал за периода април-юни. Нетният обзор за България от 8% през периода януари-март се подобрява с 4% в сравнение с първото тримесечие на 2012 г., но същевременно намалява със 7% спрямо към второто тримесечие на миналата година.
Работодатели от всичките пет изследвани региона в страната (София, Пловдив, Бургас, Варна и Русе) казват, че са готови да наемат нов персонал през следващото тримесечие. Най-голямо желание за наемане на нов персонал през второто тримесечие на тази година проявяват работодателите от Бургас, София и Варна, където нетният обзор на заетостта във всеки един от регионите е на предпазливо оптимистичното ниво от +9%.
Най-малко желание да наемат нови хора показват работодателите в Русе, макар че нетният обзор от +5% представлява значително подобрение на тримесечна база с ръст от 9% спрямо предходното тримесечие.
По секторно разделение работодателите в девет от десет сектора проявяват желание да наемат нов персонал. Най-силно желание за това имат мениджърите от секторите финанси, застраховане, недвижими имоти и бизнес услуги, както и заетите в ресторантьорския и хотелиерския бизнес. И двата сектора отчитат най-високия нетен обзор на заетостта като секторно разделение - от +16%.
От друга страна, работодателите в сектора минно дело са с най-песимистични очаквания и регистрират най-нисък темп на наемане през идното тримесечие от -4%, като за трето поредно тримесечие запазват негативен показател на нетния обзор на заетостта.
"Нетният обзор за ресторантьорство и хотелиерство в голяма степен отразява плановете на работодателите за наемане на работна ръка преди началото на летния туристически сезон, като също така има очаквания, че с оглед на тежката зима, зимният туристически сезон ще бъде удължен” коментира Надя Василева, управляващ директор на Manpower за България, Сърбия и Хърватия.
"Освен това, нашите клиенти ни казват, че има голямо търсене за IT специалисти и оператори за кол центрове, владеещи два европейски езика, основно от страна на мултинационални компании, които обслужват Европа. Същевременно, "изтичането на мозъци” продължава да е голям проблем, въпреки че редица българи се завърнаха в родината в следствие на икономическия спад. Например, недостигът на кадри в сектора на здравеопазването, най-вече лекари, продължава да се усеща все по-осезаемо, тъй като много здравни работници предпочитат да емигрират в Германия и други европейски страни заради много по-високия потенциал при заплащането”, добави Василева.
"Добрата новина е, че за шесто поредно тримесечие, българските работодатели продължават да отчитат намерения за увеличаване на работната си сила през идните месеци. Лошата новина е, че в следствие на повишените критерии и изисквания на компаниите в процеса на подбор е изключително трудно да се намери подходящия кандидат и много обявени позиции остават незаети поради разминаването в търсени и предлагани умения. В същото време огромен брой кандидати подават автобиографии за позиции, за които смятат, че са подходящи”, каза още Василева.
"Разбира се, има работодатели, които казват, че ще намаляват персонала в идните месеци, но техният процент се запазва стабилен на ниво от 10% както за предстоящото, така и за предходното тримесечие и миналата година. Това би могло да означава, че бизнес климатът се стабилизира и работодателите започват да се чувстват малко по-уверени в перспективите за бъдещето", допълва Василева.
В опит да запълни част от разминаванията като търсене на умения от страна работодателите и предлагане на такива от кадрите на пазара на труда от Министерство на образованието и науката наскоро обявиха проект на стойност 96 млн. евро, целящ да заздрави и синхронизира връзката между учебните програми и действителните знания, които работодателите търсят. Програмата ще предостави на близо 73,000 студенти възможност за близко взаимодействие с компании от България, за да натрупат така необходимите бизнес умения.”
Водещи
-
Сарафов поиска имунитета на Кирил Петков
Искането е заради арестите на Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова през 2022...
09.12 | 18:00
-
Пророчества за падането на Сирия и Третата световна война
Ето какво предсказват за края на света Нострадамус, Петър Дънов, Ванга, пророк Исаия, Едгар...
09.12 | 17:45
-
Жълт код за значителни валежи в област Бургас във вторник
Времето ще бъде потенциално опасно само в тази част от цялата страна
09.12 | 17:15
Най-четени
-
Пеевски: Въпреки, че вече има председател, парламентът е компрометиран в очите на българите
„Призоваваме всички парламентарни групи да не ощетяват учители, полицаи, военни, спортисти и...
09.12 | 11:00
-
Почитаме Света Анна - майката на Богородица
Какво (НЕ) се прави в деня на най-силните магии?
09.12 | 09:00