Откриха търсената столица на Одриското царство 05.09 | 15:54

Намира се на на връх Кози грамади

От Елица Елефтерова

Последните открития на връх Кози грамади потвърждават, че там е търсената столица на одрисите (древно тракийско племе, живяло по днешните български земи, бел. р.), заяви директорът на Националния исторически музей (НИМ) проф. Божидар Димитров на представянето на откритите в последните дни 30 цели плочи и 400 монети при археологическите разкопки на върха, съобщава в. "Труд”.

Находката на връх Кози грамади е затвърдила голямото откритие, че светилището е второто по ранг и вече със сигурност може да се каже, че вече е намерена дълго търсената столица на одрисите. Това е комплекс, какъвто рядко се случва - имаме административната част на агломерацията, светилището и гробището при изхода на крепостта, заяви Димитров.

Връх Кози грамади е с надморска височина 1346 м. "Преди 15-ина години проф. д-р Георги Китов разкопа няколко царски тракийски гробници при село Старосел. Една от тях е най-голямата в България. Диаметърът на централното помещение е 6.25 м. Стана ясно, че наблизо има столичен център на одрисите. През 2005 г. той откри един голям дворец, ограден от крепостна стена, градени с огромни каменни блокове с четириъгълна форма - квадри.

По същия начин е изградена и старата българска столица Плиска. Самата столица трябва да впечатлява свои и чужди. Точно така е изградена резиденцията на връх Кози грамади. Това ни даде повод да смятаме, че е столица. Гробницата в Старосел е изградена от същите квадри - очевидно са използвали една и съща кариера. Намираха се много фрагменти от счупени плочи.

Счупените показват, че това е светилище на Зевс и Хера. Не се надявахме да намерим цели плочки. През 330 година император Константин издава едикт, с който обявява християнството за единствена позволена религия в Римската империя. Заповядва всички езически храмове да бъдат съборени и на тяхно място или в близост да бъдат изградени църкви", разказа проф. Димтиров.

Водещи

Най-четени