Минималната заплата догодина да се повиши с 19.6%, което ще доведе до ръст на компенсацията на един зает, предвижда БНБ в своята Макроикономическа прогноза.
Въпреки забавянето на инфлацията при потребителските цени, растежът на компенсацията на един нает в номинално изражение се очаква да остане висок и да възлезе на 10.2% през 2024 г.
Факторите, които ще подкрепят нарастването на заплатите през този период, включват повишението на икономическата активност, увеличението на минималната работна заплата с 19.6% от началото на годината, нарастването на възнагражденията в публичния сектор и продължаващата тенденция към увеличаване на дела на фирмите, отчитащи недостига на работна ръка като фактор, ограничаващ тяхната дейност, посочват от БНБ.
Според банката в резултат на затегнатите условия на пазара на труда и нарастващия недостиг на работна ръка очакваме темпът на растеж на компенсацията на един нает да остане по-висок спрямо прогнозираното повишение на производителността на труда и потребителските цени и да възлезе на около 7.5% през 2025 г. и 2026 г. Това развитие ще подкрепя растежа на реалния разполагаем доход на домакинствата и съответно на частното потребление през целия прогнозен период. Същевременно по-високите заплати ще доведат и до повишение на разходите за труд на единица продукция, пишат от Pariteni.bg.
Според прогнозата растежът на номиналните разходи за труд на единица продукция през 2024 г. ще възлезе на 8.5%. През 2025 г. този растеж се очаква да се забави до 4.2%, а през 2026 г. да възлезе на 4.4%, като тази динамика е в съответствие с очакванията за изменението на компенсацията на един нает.
През 2024 г. заетостта в страната се очаква да се повиши с 0.5%, което е в съответствие с повишаването на икономическата активност през този период. Въпреки прогнозирания растеж на реалния БВП през останалата част от прогнозния период се очаква броят на заетите лица да нарасне слабо – с 0.1% през 2025 г., и да се запази на сходно ниво през 2026 г. в резултат на протичащите неблагоприятни демографски процеси в страната, които водят до намаляване на работната сила.
Същевременно коефициентът на безработица ще продължи постепенно да се понижава от 4.4% през 2024 г. до 3.6% през 2026 г., което ще отразява както повишаването на икономическата активност, така и намаляването на населението в трудоспособна възраст. Прогнозираме растежът на реалната производителност на труда да достигне 1.5% през 2024 г., след което да се повиши до 3.2% през 2025 г. и 2.9% през 2026 г. в съответствие с по-силния темп на нарастване на БВП при все по-ограничено предлагане на труд в страната, пише ИА Фокус.
Водещи
-
Какви опасности крият жегите и как да се предпазим
Доктор Матева подчерта, че, когато се излиза навън шапката е задължителен аксесоар, за да се...
08.07 | 10:45
-
Започва кампанията за кандидатстване за прием в 8 клас
От днес до 10 юли е срокът, в който седмокласниците трябва да подадат заявления за участие в...
08.07 | 10:30
-
Пожар избухна в иглолистна гора над село Палатово
Огънят е тръгнал от плевня в края на селото и е навлязъл в гората.
08.07 | 10:14
-
Опасна жега: Раздават безплатна минерална вода в София
През днешния ден също бе раздавана вода, като дейностите са организирани от направление...
08.07 | 09:59
Най-четени
-
Оранжев код в почти цяла България, очакват се бури и градушки вечерта
Условия в планините и по морето
08.07 | 08:30
-
ЕП ще решат дали България е готова да стане пълноправен член на еврозоната от 1 януари 2026 г
Кои са органите, които ще контролират процеса по въвеждането на еврото в България
08.07 | 09:14