Пада цената на зърното, но не и на хляба 13.09 | 13:56

На Софийска стокова борса се сключват сделки за пшеница от 250 лева/тон

От Елица Елефтерова

Свръхпроизводството предизвика сериозен спад в цените на зърното на световните борси, достигащ до 40%. Такава е тенденцията и в България, съобщи БНТ. Това обаче няма да доведе до спад в цените на хляба.

Според данни на земеделското министерство зърното от новата реколта у нас е около 4 милиона и 700 хиляди тона, но това съвсем не означава, че цената на хляба ще се променят в посока надолу.

"През последните две години и половина-три хлябът като цена не се е променял и цялата тежест на оскъпените суровини беше поета от производителите на хляб", коментира управителят на Асоциацията на хлебопроизводителите и сладкарите Георги Попов.

В момента топ 3 на страните с най-голям спад са България, Унгария и Франция. Точно преди една година тон жито се продаваше у нас за 450 лева.

Към момента на Софийската стокова борса се сключват сделки за хлебна пшеница на нива от 250 лева/тон без ДДС, пояснява директорът на "Търговия и информация" на Софийската стокова борса Антонина Белопитова.

Според една от най-влиятелните банки, инвестиращи в аграрния сектор, се очакват допълнителни 20% спад на цените в началото на следващата година.

"Такава е цикличността на пазарите, не всяка година е добра. Така че това ще е може би една отрезвяваща за българското зърнопроизводство година", коментира изпълнителният директор на Националната асоциация на зърнопроизводителите Наталия Тодорова.

Според пазарната логика свръхпредлагането "диктува" и ниските цени на тазгодишната реколта. Логичният въпрос е очакват ли се фалити сред зърнопроизводителите у нас.

"Има хора, които не са си структурирали добре производството, такива, които са направили рискови инвестиции благодарение на предходните две сравнително успешни години за българското земеделие и това ще им изиграе лоша шега тази година", смята Тодорова.

Огромният спад в цените на зърното се очаква да повлияе както при нивата на рентите, така и на цените на земеделската земя.

Водещи

Най-четени