Пазарът на дървесина у нас е в подем, а търсенето е революционно 15.10 | 18:44
Перспективата пред горските стопанства е много добра, заради нарастващия пазар

Пазарът на дървесина в България е в подем, а търсенето е революционно. Това каза инж. Юри Миков, директор на Северозападно държавно горско предприятие.
По думите му браншът не може да отговори на търсенето на пазара.
Прирастът на гората годишно е 14 милиона кубика, а реално у нас се добиват 7 кубика, посочи той. Нормалното е да се добива около 80%, а ние добиваме едва 50%.
"Тепърва имаме да добиваме много дървесина. Това, което ни дава гората, не можем да го вземем", коментира инж. Миков.
Перспективата пред държавните горски стопанства е много добра заради нарастващия пазар на дървесина, особено заради развитието на възобновяемите енергийни източници, производството на пелети, на биомаса и строежа на нови мощности.
Миков подчерта, че държавните горски стопанства срещат проблеми с работната ръка и техниката в горите. В тази връзка средствата, които им се отпускат ще отидат първо за инфраструктура, след това за техника и кадри.
Новият закон за горите е изключително либерален и добър, коментира инж. Миков. По думите му преди законът да влезе в сила горските стопанства, освен всички данъци, са плащали и тарифна такса за всеки добит кубик дървесина.
"Това може да се сравни с акциза за горивата", подчерта той.
Сега вече всичко това е премахнато и на държавните горски стопанства е предоставен един ресурс за управление, който, ако се управлява добре, предприятието може да е на печалба, смята Юри Миков.
Увеличава се населението и бройката на хората, които се отопляват с дървесина, защото все още тя е най-евтиният източник на топлина в сравнение с конвенционалните горива, въглища и други, заяви инж. Любчо Тричков, директор на дирекция "Проекти и международни дейности" към Изпълнителната агенция по горите.
Изпълнителната агенция по горите успешно реализира Проект за подпомагане на реформата в горския сектор и обучения за новите отговорности.
Проектът подпомогна, както очертаването на визията за новия горски сектор и всичко свързани с него, така и конкретната техническа подкрепа за довършване на самия закон за горите.
Извършена е техническа помощ, свързана с анализа на състоянието на сектора, и са подготвени предложения за бизнес модели на новите държавни горски предприятия, поясни Любчо Тричков.
Проектът е на стойност 430 хил. щатски долара и е финансиран безвъзмездно от Фонда за институционално развитие на Световната банка.
Водещи
-
Вижте всички рeшения на МС от днес
Правителството одобри национална позиция за напредъка в изпълнението на препоръките от...
09.04 | 20:30
-
Истинско шоу на времето в четвъртък
Утре ни очакват силен вятър, гръмотевици, сняг, суграшица...
09.04 | 20:44
-
Оперират по спешност десетокласника, паднал от прозорец на столичната гимназия
Момчето е с тежки травма на гръбначния стълб, както и на двата крака
09.04 | 20:15
Най-четени
-
Парламентът ще промени съставите на постоянните комисии
Парламентът ще избере и секретари на Петдесет и първото Народно събрание. Предстои и първо...
09.04 | 09:30
-
ПП-ДБ иска: 6 месеца затваряне на заведения за пушене на всякакви цигари, включително електронни
Ето и основнатта част от предложението:
09.04 | 09:59
-
Бойко Борисов заяви, че ТОЛ системата е ефективен инструмент, който може да дисциплинира водачите
„Позицията на ГЕРБ е, че ТОЛ системата може да дисциплинира водачите - и скорост, и товари, и...
09.04 | 11:00