Панелките пак на мода заради ниските цени 26.10 | 10:59

Моментът е подходящ не само да купиш, но и да продадеш, казват брокери

От Виолета Иванова

След като в продължение на няколко месеца цените на новите и стари тухлени жилища се задържаха без промяна, а продавачите отказват да правят отстъпки, панелките отново излязоха на мода. Това показва анализа на Адрес – недвижими имоти. Делът на панелните жилища в общия обем реализирани имоти нараства, което е знак за съживяване на пазара и в периферията на столицата, където панелното строителство преобладава.

Търсенето на панелни жилища се дължи на два основни фактора - разположението им в райони с добра инфраструктура и административно устройство, както и ниските им цени. Освен това обявената квадратура на тези жилища е реалната използваема площ, за разлика от новото строителство, при което в площта всъщност са включени и общите части.

От началото на септември 23% от купувачите на панелни жилища в София са на средна възраст и инвестират в имот за децата си. Те са традиционалисти, предпочитат да купят жилище в същия район, в който живеят и най-често разполагат с бюджет от около 25 000 евро.

Други 28% от купувачите са млади семейства, които разполагат с около 15 000 евро, получени от родители или продажба на друг имот, но текущите им доходи са ниски и трудно ще получат голямо финансиране.

Купувачите се водят от няколко фактора при избора на панелно жилище - възрастта на блока, общото състояние на сградата и поддръжката на входа.

Моментът е подходящ не само да купиш, но и да продадеш панелно жилище, тъй като търсенето е активно и сделки се сключват и за по-малко от месец при правилно определена цена.

Най-активно се търсят малките жилища – гарсониери и двустайни. Пазар за четиристайни апартаменти почти няма, тъй като крайната им цена е с голяма абсолютна стойност. Отстъпки вече почти не се правят – със символичните 1000 до 2000 евро могат да паднат цените на по-големите имоти.

Средните цени на гарсониерите в районите с преобладаващо панелно строителство се движат между 27 000 и 30 000 евро, а в Дружба 1, например – дори под 25 000 евро. Двустайните се купуват на цени от 37 000 до 45 000 евро в зависимост от квартала, сочат данните на Адрес. На стойности между 45 000 и 55 000 евро пък се сключват сделките за тристайните панелни апартаменти.

Показателен пример за ролята на цената е сделка за тристаен апартамент в Люлин 1, продаден за 40 000 евро – ниската цена е определяща за срока на реализация – 10 дни. Същото важи и за тристайно тухлено жилище в Люлин 3, продадено за по-малко от 3 седмици на цена от 63 000 евро, при условие че се намира в близост до метрото и Кооперативния пазар.

Водещи

Най-четени