По-малко българи задлъжняват, но за сметка на това пък двойно 14.03 | 13:01

До кредити прибягват повече млади хора, теглят за луксозни коли и мобилна техника

От iNews.bg

Тенденцията за последните три години е все по-малко българи да теглят заеми. За сметка на това обаче средният размер на длъжник е нараснал двойно в сравнение с 2014 г., когато е бил само 485 лв., нараствайки до 747 лв. за 2015 г. и до 912 лв. - през 2016 г. Това съобщи на пресконференция председателят на Асоциация на колекторските агенции в България (АКАБГ) Райна Миткова. Данните са от проучване на независимия институт за маркетингови изследвания "Ипсос България" по поръчка на асоциацията, като обхваща обработваните дългове на населението от 16 колекторски фирми, членуващи в нея.

Ръстът на средния индивидуален дълг за година е 22%, отчете тя. Това според нея е ясен показател, че макар и по-рядко вече, потребителите задлъжняват с все по-внушителни суми. Като цяло спадал и обемът на задълженията, които се възлагат за събиране. Намаляването на обема лоши дългове и по-ниски нива на кредитиране, също се забелязват в данните от статистиката, каза Миткова.

"Все по-малко българи задлъжняват, но за все по-големи суми. Това се дължи и на икономическата обстановка, която се подобрява. Това означава, че хора купуват повече стоки, вземат повече кредити", коментира шефката на Асоциацията.

Най-често заеми се вземат за луксозни стоки - мобилни апарати, лаптопи, а най-честият длъжник е млад човек до 30 години. Стара Загора и Благоевград пък са градовете с най-много длъжници, а Враца и Русе са с най-малко.

Януари и февруари са били трудни месеци за длъжниците за погасяване на вноски по задълженията. Усеща се несигурност в хората покрай политическата обстановка, посочват експерти и допълват, че част от задлъжнелите предпочитат да си заделят пари, вместо да си платят дълга.

По отношение на междуфирмената задлъжнялост се запазват нивата, но затова пък възложените за събиране борчове на компаниите нарастват на 66%, каза зам.-шефът на асоциацията Милена Виденова.

Основните възложители на дългове за събиране от граждани и фирми си остават банките – 60%, телекомите са 30%, а на трето място като възложители на поръчката - с 20%, се нареждат фирмите с т.нар. бързи кредити.  

Водещи

Най-четени