Повече пари за образование и сигурност догодина 09.10 | 12:58

Министър Горанов увери, че се работи за коледни и великденски добавки

От iNews.bg

Финансовият министър Владислав Горанов предлага ограничаване на дефицита до 2% от брутния вътрешен продукт (БВП) през 2016 г. По неговите думи държавният бюджет за идната година ще бъде внесен за разглеждане в Народното събрание до края на месеца според законоустановения срок.

Горанов посочва, че по-голямата част от парламентарните групи настояват за отпускане на повече средства за секторите "Отбрана" и "Сигурност". По неговите думи трябва да има две приоритетни направления за държавните бюджети – образование и инфраструктура.

"Ако това се очертае като приоритет очевидно ще има повече пари. Не съм сигурен дали това трябва да бъдe българският национален приоритет, но ако партиите, които носят отговорност за управлението предлага това ще бъде това", заяви министърът след среща с парламентарната група на Патриотичния фронт.

Владислав Горанов обяснява още, че през следващата седмица ще се проведе втори кръг от консултации за обсъждане на Бюджет 2016 с парламентарните групи. "Ние сме поканили всички партии, които подкрепят правителството. Първата среща политико-експертна ще се проведе в Министерство на финансите. Ще чуем приоритетите, които отделните партии определят", допълва той.

Финансовият министър коментира, че се работи за осигуряването на близо 50 млн. лв. за коледни надбавки за пенсионерите.

"Нашите приоритети в Бюджет 2016 година са образование, отбрана и МВР, задължително”, коментира от своя страна лидарът на парламентарната група на патриотите Валери Симеонов.

"В нашата парламентарна група не се коментира само харченето, но и начина да се помогне за напълването на бюджета. Няма как да си притеснен, когато срещу теб е говорещ човек, който иска да оправи положението”, допълва той. Депутатът е на мнение, че целта на финансовият министър е бюджетът да мине без сътресения и да бъде съгласуван с всички. 

Още новини за икономика и финанси, четете в деловия портал Econ.bg.

Най-четени