Половината държавни гори ще бъдат сертифицирани до 10 г. 20.09 | 16:34
Към момента едва 10% от горските територии в страната имат такъв документ
До десет години половината държавни гори у нас ще бъдат сертифицирани. Това съобщи инж. Любчо Тричков, шеф на дирекция "Проекти и стратегическо планиране” в Изпълнителната агенция по горите.
По думите му към момента 424,86 хил. хектара гори имат такъв документ. Това обаче е едва около 10% от горските територии в страната.
Тричков обясни, че сертифицирането на горите е сериозна пазарна възможност, която все още не се използва от нашата страна. Сега България изнася сравнително малко необработена дървесина, а европейският пазар за дървесни продукти става все по-чувствителен на търсенето на сертифициран продукт.
Експертът разясни, че у нас горската сертификация е доброволна, но с нея се осигурява и насърчава икономически изгодно стопанисване на горите при спазване на социалните стандарти и правата на местното население, като същевременно се опазва и околната среда.
Тенденцията на пазара показвала, че в световен мащаб все повече потребители на дървесина се интересували дали суровината търсят доказателства, че горските продукти, които се предлагат на пазара, са сертифицирани.
Засега няма срок, в който цялата дървесина в европейската общност да бъде сертифицирана, но има траен недостиг на такъв материал, информира в. "Монитор". В момента всички големи производители на продукти от дървесина търсят сертифицирана суровина, защото искат да са сигурни, че тя е добита по законен път.
За да може една гора да получи сертификат, трябва да са изпълнени над 200 критерия.
Със 100 % сертифицирани гори в региона е Хърватия, съседна Румъния е осигурила подобен документ за половината си горски терени, кориите в почти цяла Полша имат такава тапия.
Предстои в страната да се залесят около 4,5 хил. хектара, като 2 хил. от тях ще бъдат в териториите на горите, а останалите върху изоставен поземлен фонд.
Водещи
-
Първан Симеонов: Подкрепящите протестите се увеличават
"Аз не съм съгласен, че полицията не си е свършила работата. Според мен полицията си свърши...
07.12 | 18:00
-
Зеленски призова за още ПВО след масирани руски удари
Вчера и днес Русия отново атакува Украйна с множество дронове и ракети
07.12 | 17:40
-
Надзорният съвет на НОИ прие преправения бюджет
В план-сметката на ДОО за 2026 г. се запазват социалните разходи
07.12 | 17:20
-
МОСВ прави спешен мониторинг на морските води заради блокирания танкер
Басейнова дирекция следи за потенциално замърсяване в Черно море след нанесените удари по...
07.12 | 17:00
Най-четени
-
Външните министри на България и Украйна са обсъдили двустранното сътрудничество
Андрий Сибиха и Георг Георгиев са провели телефонен разговор
07.12 | 10:20
-
Българската порноактриса №1 е готова да участва в управлението на "Лукойл"
Мога да стана дясна ръка на бившия шеф на сайта за възрастни Бернд Бергмайр, ако той придобие...
07.12 | 15:30
-
Бойко Ноев: Протестите ще продължат!
"За да възтържествува демокрацията в България, много е важно тя да победи на президентските...
07.12 | 13:20
-
Делян Добрев: В новия бюджет има всичко, което иска протестът
По думите му напрежението около предстоящия протест в сряда е „напълно необяснимо“, тъй като...
07.12 | 16:00