Половината ни банки в кризисна депресия 28.05 | 07:10

В периода 2007 – 2010 г. банките, ориентирани към рентабилност, са били много малко на фона на тези, които могат да се характеризират като изпаднали в „депресия“

От Миглена Иванова

Между 11 и 14 български банки са изпадали в "депресия" в периода 2007 – 2010 г. Банките, ориентирани към рентабилност (съотношението чиста печалба – активи) са малко на брой. В списъка на "звездните" банки за посочения период винаги присъстват УниКредит Булбанк и ДСК. Много от банките, също така, се ориентират към повишаване на капиталовите буфери и занижаване на финансовия риск.

Това са част от изводите от доклада "Устойчивост в развитието на търговските банки в България", изготвен от проф. Нина Янкова и доц.- д-р Иванка Крайнинска от Института за икономически изследвания на Българската академия на науките (БАН). Докладът беше представен на конференцията "Банковата система в условията на глобалната финансова криза", организирана от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ).

Икономистите са анализирали дейността на 23 търговски банки у нас, без Българската банка за развитие (ББР) и чуждите банкови групи. Целта им е била да оценят тяхната устойчивост чрез идентифициране на промените в развитието на търговските банки в следствие на кризисни и други фактори.

Оценявани са, от една страна, надеждността (достатъчност на капитала на банката) и рентабилността (съотношението чиста печалба – активи). Направена е и комплексна оценка на дейността на банките, като са сравнявани активите, кредитите, привлечените средства, собствения капитал.

След направената комплексна оценка на търговските банки икономистите са установили, че на фона на т. нар. "средна банка" 9 от изследваните търговски банки се развиват значително по-бързо, но на цената на по-висок риск и неустойчивост. Това са D Bank, Емпорики, Sosiete Generale Експресбанк, МКВ Юнионбанк, Корпоративна търговска банка, Юробанк, ПроКредит, Централна кооперативна банка и УниКредит Булбанк.

Според авторите на доклада, необслужваните кредити ще останат основно предизвикателство пред банковата ни система. Друг проблем е несигурността във възможностите на бизнеса и домакинствата да погасяват заемите им към банки, както и малките възможности на банките да набират привлечени ресурси.

Коя е най-добрата банка

Доц. Д-р Георги Николов и студентката Здравка Барбулска от ВУЗФ представиха доклад "Възможности за използване на таксономичния метод при оценяване и класиране на търговските банки". Докладът е предоставен на в. "Пари", ще бъде предоставен и на в. "Банкер", тъй като и двете издания готвят класации на най-добрите банки. Те ще имат възможност да се запознаят с доклада и при интерес от тяхна страна да променят методологията си за оценка на банките.

Таксономичният метод представлява комплексна оценка на всяка една банка, по подбрани показатели, като крайната оценка се изчислява по формула. Така се получава конкретен индекс, според който банките могат да бъдат подредени в обективна класация.

Конкретно за целите на доклада е разгледана подробно класацията на в. "Банкер". Според доц. Николов, изданието не прави комплексна оценка на банките по определени критерии, а предоставя списък на група от най-добри банки. Всяка една от тях обаче е постигнала добри резултати по конкретен показател (активи, собствен капитал, печалба, възвращаемост на активите и на собствения капитал), а липсата на комплексна и осреднена оценка може да се сметне и като манипулация на позициите.

Водещи

Най-четени