Получили сме 3 млрд. евро повече, отколкото сме дали на ЕС 11.02 | 10:50
За следващия период сумата ще достигне 12 млрд. евро, според Дончев
Не по-малка от 3 млрд. евро е разликата между това, което даваме и това, което получаваме като средства от ЕС. България категорично е нетен бенефициент. Това заяви министърът по усвояване на евросредства Томислав Дончев пред БНТ.
Той обясни, че целта на страната ни по време на преговорите за бюджета за следващия програмен период е била да получим повече пари и сме я изпълнили.
12 млрд. евро е разликата между това, което имаме право да получим, и това, което трябва да платим за периода 2014 - 2020 г. Това е нетната ни финансова позиция и по този показател сме на първо място сред страните в ЕС, похвали се Дончев.
Той потвърди, че за следващия период ще получим с 2 млрд. евро повече и нарече това "безспорно добра новина".
"Тази сума ще стане още по-голяма, защото тя не е съобразена с инфлацията, която ще има в бъдещите години до 2020-а", добави министърът.
До компромиса, постигнат в момента, се е стигнало много трудно - на фона на тежки преговори и сериозни претенции. Всички колебания и трудности при вземането на решения в европейските институции са много лош сигнал навън. Това значи, че Европа не може да вземе решение за бъдещето си, обясни Дончев.
"За България реалностите са добри", категоричен беше той.
Строежът на пътища е най-видимата част що се отнася до изразходване на евросредствата, но имаме и много изразходвани пари за градска среда, ВиК и т.н. Ще продължат инвестициите в градовете, ж.п инфраструктурата. Повечето пари трябва да бъдат изразходвани за дигиталните магистрали, за държавната администрация, поясни министърът.
Той добави, че поне 20% повече ще получат земеделските производители през следващия период.
Няма как европейските пари да влязат до джоба ни под формата на заплати и пенсии, но заради тях ще имаме по-високи доходи и България ще бъде по-добро място за живеене, каза в заключение Дончев.
Водещи
-
Зеленият ринг: София подготвя следващите стъпки за реализация на най-големия линеен парк
Целта е в края на 2026 г. да стартира изграждането на първата отсечка – от гара „Пионер“ до...
19.01 | 14:45
-
Фалшива реклама с образа и гласа на софийски свещеник
От митрополията предупреждават обществеността да не се поддава на подобни манипулации.
19.01 | 14:30
-
Проф. Киров: Не е сигурно, че Радев ще влезе в пряката политическа битка
Ако и тя подаде оставка, Конституцията предвижда провеждане на предсрочни президентски избори...
19.01 | 14:15
-
Лена Бориславова загатна, че няма да намери място в кандидатдепутатските листи на „Продължаваме промяната“
" Това казва много как той или тя ще продължи занапред да бъде част от обществения живот“,...
19.01 | 13:59
Най-четени
-
Какво следва, ако Румен Радев и Илияна Йотова подадат оставки
И докато гадаем за последното, ето какво казва Конституцията:
19.01 | 12:45
-
Оставате без работа? Вижте обезщетенията, които можете да получите и при какви условия
Важно уточнение: Ако сте напуснали по ваше желание, обезщетението може да се ограничи до...
19.01 | 09:45
-
Новите автобуси в София ще отговарят на всички изисквания за безопасност
Той посочва, че няма да се закупуват автобусите, чиито снимки циркулират в медиите, а водещи...
19.01 | 11:15
-
Фелдшел е бил нападнат от пациент по време на дежурство във Филиала за спешна медицинска помощ в Полски Тръмбеш
От съюза настояват за осигуряване на индивидуални паник бутони за всеки медик на терен.
19.01 | 10:45