Полша обеща да увеличи доставките на яйца за България 08.03 | 16:14

Полският министър на земеделието е дал гаранция на Мирослав Найденов

От Ивайло Ачев

Полският министър на земеделието и храните Марек Савицки е обещал да проведе среща с местните производители на яйца за осигуряване на допълнителни количества яйца за българския пазар, съобщават от Българското министерство на земеделието и храните.

Савицки е съобщил новината на българския министър на земеделието и храните Мирослав Найденов в телефонен разговор. Полските стопани ще откликнат на молбата за засилване на доставките към България, е казал още министър Савицки.

Междувременно търговската верига Lidl днес, 8 март, обяви пред министър Найденов, че производители ѝ доставят яйца на 2,80 лв. за 10 броя и ще ги продава с минимална надценка от 1 стотинка за бройка. Кутията ще се търгува за 2,90 лева.

Поскъпването на яйцата у нас стана тенденция през последните десет дни. Основната причина остава неясна - производителите обвиняват търговските вериги, а от своя страна търговските вериги връщат топката в полето на производителите.

Според министър Найденов производителите "със сигурност не не продават на себестойност и със сигурност не продават на загуба". Търговският директор на Kaufland Христо Петров твърди, че производителите предлагат по 30-40% разлика в цените, което говори, че те са неефективни.

От своя страна производителите твърдят, че големите вериги продават с надценка 10-12 стотинки, но всъщност надценката е 10%, което е 2-4 стотинки.

Междувременно от Министерството на земеделието и храните изкара статистика на средната цена на дребно на яйцата в Европа. Ето и данните:

Берлин – 0,25 лв/бр.

Виена – 0,30 лв/бр

Прага – 0,50 лв./бр

Париж – 0,60 лв/бр.

Лондон – 0,60 лв/бр.

Атина – 0,65 лв/бр.

Братислава – 0,25 лв/бр

Любляна – 0,30 лв/бр.

Варшава - 0,16лв/бр.

Най-четени