Преговаряме с Toshiba за нов реактор в „Козлодуй“ 11.12 | 15:01

Проектът ще се финансира със заем от японска и американска банка

От Елица Елефтерова

Български енергиен холдинг (БЕХ) ще преговаря с Toshiba Corporation за изграждането на нова ядрена технология в АЕЦ "Козлодуй" – реактор от типа "АP 1000 Уестингхаус". Преговорите с японския технологичен гигант ще се водят от енергийния министър Драгомир Стойнев, реши кабинетът на редовното си заседание.

Освен преговорите, Стойнев ще контролира още структурирането и финансирането на проекта.

Новата ядрена мощност ще се проектира, лицензира и въведе в експлоатация от дъщерната компания на централата "АЕЦ Козлодуй – Нови мощности" ЕАД.

AP 1000 е първият проект, в който системите за безопасност са изцяло пасивни и не разчитат на външно електрозахранване при авария.

30% от стойността на инвестицията ще бъде поета от технологичния гигант, а останалите 70% ще бъдат осигурени с външно финансиране от Японската банка за развитие и американската Експорт-импорт банк.

Идеята е дъщерната компания да изтегли заем от двете финансови институции, като сумата ще бъде възстановено от получените средства от продажба на електроенергия. За момента заеми няма да се теглят веднага. Това може да се случи едва след септември 2014 г., когато ще стане ясно дали е изгодно да се строи нов блок в АЕЦ "Козлодуй".

Министърът бе категоричен, че проектът няма да бъде обвързан с държавни гаранции.

По думите на Стойнев не може да се провежда конкурс за технологии. Ако такъв бъде проведен, то това ще означава, че държавата трябва да изкупува 100% от произведената енергия от новата мощност.

"Този блок ще работи изцяло на пазарен принцип и НЕК няма изкупува на 100% енергията", обясни министърът.

Конкурс обаче ще бъде проведен и той ще е за избор на строител.

По думите на Стойнев за последните три години задълженията в енергетиката са се увеличили с 2,5 млрд. лв.

Според него обаче няма предпоставки за увеличаването на цената на тока от януари.

Най-четени