Предлагат регулация за брокерите на недвижими имоти 08.04 | 18:01

Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида.
Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като образование, опит, наложени санкции и глоби. Националният регистър ще е публичен, ще се осъвременява на всеки две години и ще се води от Агенцията по вписвания.
Досега професията брокер не е регламентирана в нормативен акт, което създава риск от безконтролно предоставяне на услуги.
Пред Радио София председателят на Управителния съвет на Асоциацията за развитие на брокерите на имоти Веселина Стоева обясни, че професията "брокер на недвижими имоти" отдавна се нуждае от регулация.
"Ние приветстваме създаването на регистър и всички инструменти, които са включени в него, за да може да е ясно за потребителите и за нас като агенции, кои са агенциите, които оперират в тази дейност, така че това е една много добра стъпка. Смятаме, че това е първата част, която следва да бъде застъпена оттук нататък. Разбира се, има много други части от закона – да, трябва да има обучение за брокерите, трябва да има минимални изисквания, които да покриване", каза Стоева.
Тя добави, че по отношение на нелоялните практики, законът ще бъде крачка напред в посока на предотвратяването им. Все пак някои от текстовете в законопроекта имат нужда от прецизиране, смята председателят на Управителния съвет на Асоциацията за развитие на брокерите на имоти.
"Много внимателно трябва да се определят какви точно са задълженията на брокерите и от една страна, да не се вменяват повече от това, което е обичайното и много ясно да стане и за потребителите, и за брокерите на какви точно изисквания ние трябва да отговаряме, за да се избегнат възможностите брокерите да бъдат неправомерно обвинени в неизпълнение на някоя част от своите задължения", обясни Веселина Стоева.
В проектозакона е записано още, че осъждани лица няма да могат да упражняват професията.
Водещи
-
Оставаме на дъното 18-а година: България с най-ниското МРЗ в ЕС
С 38% се е увеличило минималното възнаграждение от 2024 годин
18.04 | 18:00
-
Японската Ванга със страховито предсказание за 25 юли 2025 г.
В миналото Рио Тацуки е направила няколко точчни пророчества
18.04 | 17:43
-
Рубио: Тръмп ще се откаже да посредничи за мир, ако до дни няма напредък
Държавният секретар на САЩ коментира и въпроса за иранската ядрена програма
18.04 | 17:20
-
Инспекцията по труда е спряла 321 опасни работни места
Установени са забавени трудови възнаграждения в размер на над 1 милион лева
18.04 | 16:40
Най-четени
-
Венеция удвои входната такса за еднодневни екскурзии
Това е първият град в света, който събира входни такси от краткосрочните посетители, подобно...
18.04 | 11:20
-
Оставаме на дъното 18-а година: България с най-ниското МРЗ в ЕС
С 38% се е увеличило минималното възнаграждение от 2024 годин
18.04 | 18:00
-
България е поискала да оттегли молбата си до ЕК за плащане на втория транш по ПВУ
Искането ще бъде преработено и подадено отново
18.04 | 12:00