През май пътуваме най-вече към Испания и Великобритания 27.06 | 20:50
Над 678 хил. чужденци са посетили България през май, сочи националната статистика
Българите все повече си позволяват да пътуват в чужбина. Само през май над 427 хил. нашенци са посетили чужда държава. Това е с 18,1% повече спрямо същия месец през 2013 г. Най-голям ръст има в пътуванията към Испания, Великобритания, Гърция и Франция. Същевременно намаляват посещенията на българи в Русия, Германия и Сърбия, сочат данните на Националния статистически институт (НСИ).
Нашенци са пътували в чужбина най-вече с цел гостуване, обучение и посещение на културни и спортни мероприятия. След тях се нареждат пътуванията с цел почивка и екскурзия и със служебни цели. През май най-голямо нарастване е отчетено при посещенията на чужда страна по бизнес.
Над 678 хил. чужденци са посетили България през май, което представлява 8,2% повече спрямо същия месец на 2013 година. Регистрирано е увеличение на посещенията по всички наблюдавани цели, сочи националната статистика.
От общия брой чужденци, посетили страната ни през май, дeлът на гражданите от Европейския съюз е 62.4%, като в сравнение със същия месец на предходната година се увеличава с 13.6%. Увеличение е регистрирано при посещенията на граждани от Австрия - с 59.9%, Германия - с 44.6%, и Италия - с 36.5%. Същевременно намаляват посещенията на граждани от Франция, Словакия.
Данните показват, че има намаление в посещенията на граждани от групата "Други европейски страни” с 3,6% като най-голямо е намалението на посещенията на граждани от Украйна, бившата югославска република Македония и Русия.
През май 2014 г. преобладава делът на посещенията с цел почивка и екскурзия - 44.5%, следвани от посещенията с други цели (вкл. гостуванията и транзитните преминавания) - 40.9%, и със служебна цел - 14.6%.
Водещи
-
Румен Миланов: Опасенията на хората в Безмер са емоционални, не реални
Авиобазата е много добре защитена и е военен обект, а не гражданско летище, заяви полковникът
24.07 | 20:00
-
Даниел Вълчев:Критиките към правителството за външната политика не са основателни
Това слугинско поведение, което България имаше в последните години, рано или късно трябваше...
24.07 | 19:45
-
"Прогресивна България" вкарва "Добродетели и религии" в училищата
Освен това взима мерки за по-доброто владеене на български език и ограничаване на агресията в...
24.07 | 19:30
Най-четени
-
Липсвали пет болта на джантата: Спряха камион с пропан-бутан заради риск от инцидент
При проверката е установено, че липсват пет закрепващи елемента на едно от колелата.
24.07 | 12:45
-
Българите в Гърция могат да получат по 150 евро за дете
Извънредната помощ е за семейства с деца, които отговарят на подоходните условия
24.07 | 14:45
-
Какво трябва да знаем за закупуването на осигурителен стаж за пенсия?
Три са предвидените в закона възможности, обясни Лили Самоковска, държавен експерт по...
24.07 | 13:30