Приключи търговската война за говеждото месо, третирано с хормони 14.03 | 17:26

ЕС ще увеличи квотите за говеждо, но качествено от САЩ и Канада

От Деляна Петкова

ЕС направи няколко отстъпки и така беше сложен край на 20-годишната война по отношение на говеждото месо, третирано с хормони. Споразумението получи подкрепата на европейските депутати днес (14 март).

 

Парламентът не внесе промени в предложения от ЕК текст. Споразумението, което беше подкрепено на първо четене с 650 гласа "за", 11 "против" и 11 въздържали се, вече има неформалната подкрепата на Съвета, така че увеличението на квотите ще влезе в сила от август 2012 г.

Според текстовете ЕС запазва забраната за внос на месо с хормони, но за сметка на това пък се увеличава квотата за внос на качествено говеждо от САЩ и Канада. Квотите ще бъдат увеличени до 48,2 хил. тона, става ясно от съобщението на ЕП.

САЩ и Канада от своя страна вече са премахнали митата върху продукти от 26 държави на ЕС (без Великобритания) от т.н. "черен списък", на стойност от над 250 милиона долара, по днешни цени. Тези мита бяха наложени като ответна мярка срещу забраната за внос на третирано с хормони говеждо от страна на ЕС. 

История на търговската война

 

Спорът за третираното с хормони говеждо влияе негативно на трансатлантическите търговски отношения от 1988 година, когато ЕС, загрижен за здравето на гражданите си, забрани вноса на говеждо месо третирано с определени видове хормони на растежа.

 

През 1996 г., САЩ и Канада, които бяха засегнати в най-висока степен от забраната я оспориха в рамките на системата за уреждане на спорове на Световната търговска организация (СТО) и получиха право да наложат търговски санкции на продукти, произведени в ЕС, на стойност съответно 116 милиона долара и 11,3 милиона канадски долара.

 

Тези мита затрудниха експорта на ЕС и доведоха до загуба на пазарен дял за европейските производители. Продуктите, засегнати от забраната, включваха говежди и свински месни продукти, сирене тип "Рокфор", шоколад, сокове, сладка и пресни трюфели.

Най-четени