Природният газ поскъпва с 4.71%, а токът с малко под 2% от 1 юли 29.06 | 14:30
На база на това поскъпване се преизчисляват и цените на парното
Цената на електроенергията за бита поскъпва с малко под два процента от 1 юли, реши окончателно Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), предаде БТА. Увеличава се и цената на природния газ.
Увеличението е различно за различните енергийни дружества у нас. За Е.ОН цената на дневната електроенергия се увеличава с 1,92%, а нощната - с 1,91%. Средното увеличение е 1,92%.
За ЕВН дневната електроенергия поскъпва с 1,90%, а нощната - с 1,95%. Средното поскъпване е с 1,90%. За ЧЕЗ дневната тарифа на тока се увеличава с 1,89% - от 0,14437 - 0,14711 лв. без ДДС за киловатчас, а нощната тарифа - с 1,86%. Средното увеличение е 1,89%.
Средното увеличение на тока както за бита, така и за индустрията, е с около три на сто, допълва председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев. По негови думи по някои от тарифите за малките и средни предприятия, които също купуват ток на регулирания пазар, увеличението на цената на електроенергията ще е с около 5%.
Цената на природния газ от 1 юли се увеличава с 4,71% до 557.22 лв. за 1000 куб. метра, но заедно с увеличението от 1 април поскъпването на синьото гориво става 9,39%.
На база на това поскъпване се преизчисляват и цените на парното. За София парното ще поскъпне с 4,55 на сто. Във Варна цената на топлоенергията скача с 8,84 на сто, в Пловдив - с 6.76%, в Бургас - с 5.54%.
Увеличението на цената на парното в Сливен ще е с 0,75%, в Габрово - с 0,94%, във Враца - с 0,53%, в Перник - с 1,44%, в Русе - с 5,06%, а в Плевен - с 6,58 на сто.
Единствено във Велико Търново цената на парното ще бъде намалена с 2,52%.
Водещи
-
Радослав Бимбалов: Влизаме в период на социнизъм
В България не се случи истинско прочистване на обществото от натрупаните преди 1989 г. нрави,...
09.11 | 18:00
-
Чужденци, нарушили пътните правила, ще плащат глобите си преди да напуснат Гърция
С нова цифрова система, която е свързана с митницата, ще се проверяват всички автомобили,...
09.11 | 17:40
-
Костадинов: Това правителство е обречено
Въпрос на време е да падне на фона на икономически сътресения, каза лидерът на "Възраждане"
09.11 | 17:00
Най-четени
-
Преди самоубийството: Тодор Славков разпределил имането си
Малък Тошко превел милиони от тайни сметки и прехвърлил баровските си имоти, ето на кого
09.11 | 16:00
-
Край на приказката! Росен Плевнелиев и Деси Банова разделени?
Преди няколко дни бившата манекенка си събрала багажа и напуснала семейното жилище заедн с...
09.11 | 12:20
-
Костадин Ангелов: Решението за особен управител гарантира сигурността на доставките на горива
Той коментира, че не е изненадан от атака на опозицията по темата и ги определи като „по-скоро...
09.11 | 11:40
-
Шефът на Американска търговска камара: Този бюджет ще бъде голям удар върху бизнеса
Особеният управител съгласуван ли е със собственика и със САЩ, коментира Иван Михайлов
09.11 | 14:30