Проблемите на зеленчукопроизводителите били предизвикани и от самия бранш 13.07 | 11:38
Малките ферми ще могат да продават сирене, каза земеделският министър
Проблемът с родното зеленчукопроизводство не бил само във вноса, но и в това, че много земеделци не били регистрирани. Това заяви в ефира на TV7 ресорният министър Димитър Греков.
От думите му стана ясно, че ако производителите стоят на тъмно, държавата няма как да им помогне. Греков посочи, че и в ръководеното от него ведомство, няма звено, което да води статистика за пазара и земеделската продукция. Той добави, че ако има такава информация, ще може да се отговаря на нуждите на външния и вътрешния пазар.
Министърът информира, че ще има нови правила за субсидиите за зърнопроизводителите. Така ще секнат големите финансови ресурси за крупните "зърнари”. Нормативната база на ЕС ще бъде променена така, че субсидиите над 150 000 евро ще бъдат облагани с данъци.
Греков коментира, че сега се плаща на животновъдите на референти стойности на бройка животни за 2009 г. Той обаче обеща да има повече средства в следващия програмен период за животни, зеленчуци трайни насаждения.
Относно "Напоителни системи” министърът заяви, че е спрял "харакирито” на дружеството, стопирайки изваждането на тръбите за поливане. Той поясни, че се предвиждат субсидии за изграждане на нова напоителна система.
За пореден път шефът на аграрното ведомство обеща, че реколтата от тютюн през 2013 г. ще бъде гарантирана с 11,5 млн. лв. от държания бюджет. След 2014 г. секторътще разчита само на национално финансиране. Същевременно ще се полагат усилия хората от тези райони да се пренасочат към други земеделски отрасли – малки ферми, етеричномаслени култури.
Обмислят се и възможността да се даде възможност собствениците на малки ферми да имат право да произвеждат сирене и масло. Те най-вероятно ще получават субсидия от 1000 – 1500 евро.
Греков добави, че в Министерския съвет е внесен Закона за защита на растенията, който ако не бъде приет, страната ни е заплашена от наказателна процедура от ЕК. С него ще бъдат забранени пестицидите, вредящи на пчелите.
Водещи
-
Атмосферата се ускорява
Защо метеорологичните модели започват да се разминават по-често
22.01 | 16:45
-
Черна серия в Испания: Трета влакова катастрофа, има ранени
Машината се е блъснала в строителен кран
22.01 | 16:30
-
Паргов: ГЕРБ се възползва от поканата на Тръмп към Радев за Съвета за мир
"Решението дали Желязков да влезе в този Съвет трябва да го вземе НС или МС", смята той
22.01 | 16:15
-
Тръмп готов да даде по $1 млн. на всеки гренландец, за да придобие острова
Дания отново отхвърли всяка възможност за сделка без нейно съгласие
22.01 | 16:00
Най-четени
-
Нейнски: Никой не допуска, че Тръмп е поканил Радев в лично качество в Съвета за мир
Тя беше категорична, че България вече е в „клуба на богатите държави“ и трябва да има...
22.01 | 09:59
-
Радев: Благодаря на всички, подкрепили усилията ни да защитаваме държавността
Съдът насрочи за петък заседание по този въпрос, като очакванията са и окончателното решение...
22.01 | 09:45
-
Протест пред ВСС срещу Борислав Сарафов
Днес в сградата се провежда първото задание на Съвета за тази година.
22.01 | 10:45
-
Премиерата на шестия сезон на сериала "Под прикритие" ще е през есента
Шестият сезон на един от най-емблематичните родни сериали ще се завърне отново в ефира на БНТ...
22.01 | 12:00