Проверяваме за радион в сградата, преди да я купим 11.09 | 12:26
Облъчването с него води до повишен риск за развитие на рак на белите дробове

Правителството прие национална програма за намаляване въздействието на радон в сградите (2013-2017 г.), съобщават от правителствената информационна служба.
Радонът е естествен източник на йонизиращо лъчение. Облъчването с него води до повишен риск за развитие на рак на белите дробове.
Основен източник на радон във въздуха на дадена сграда са почвата и скалите, върху които тя е построена. Като инертен газ той може свободно да прониква в сградите чрез дефекти във външната им обвивка или малки пукнатини в основата им.
Програмата предвижда провеждане на представително национално проучване за нивата на радон в сгради, което ще доведе до изготвянето на радонова карта на България. Данните от проучването ще позволят приемането на адекватни мерки за защита на населението от риска при дългосрочно облъчване от радон.
В рамките на програмата се предвижда да се изготви методика за определяне на районите с висок радонов риск. Ще бъде създадена национална база данни, обединяваща резултатите от всички измервания. Те ще служат на населението за проверка при закупуване, наемане и реконструкция на жилища.
Предвижда се да бъде направен и анализ на провеждания контрол при строителния процес. Изпълнението на програмата ще позволи да се хармонизира националното ни законодателство с новите европейски и международни изисквания.
На тази база ще се разпределят отговорностите и взаимодействието между правителствени и неправителствени организации за контрол от облъчването от радон в сгради и редуцирането му. Освен това ще се определят изисквания към методите и средствата за измерване на радон, както и нормативни изисквания и методични указания за понижаване на нивата им в съществуващи и при проектирането на нови сгради.
Водещи
-
Божанов: Борисов призна, че министерствата са на концесия
Според Мирчев и Божанов дали ще се стигне до преформатирене и смени в правителството зависи от...
16.10 | 15:00
-
Омбудсманът предлага облекчаване на процедурата за получаване на семейни помощи за деца
Велислава Делчева предлага да бъде премахнато изискването гражданите ежегодно да представят...
16.10 | 14:45
-
Над 636 хил. възрастни хора получават добавки към пенсиите си
От общия брой на добавките с най-голям относителен дял са т. нар. "вдовишки добавки“ по чл. 84...
16.10 | 14:30
-
Над 80% от подадената вода от ВиК - Сливен остава неплатена
Той повдигна редица въпроси относно дейността на ВиК – Сливен, свързани със значителни загуби...
16.10 | 14:15
Най-четени
-
Пеевски: Говорих с премиера. Каза, че до понеделник щели да решат какво ще правят
Предполагам, че Желязков изчаква Борисов. Всичко е в неговите ръце - той ще реши дали ще...
16.10 | 10:45
-
bTV Media Group и Венета Райкова се разделят
Медията остава ангажирана с мисията да предлага актуално и развлекателно съдържание
16.10 | 11:15
-
Денков: Очевидно управляващите не знаят какво да правят
Депутатът от ПП-ДБ изключи възможността формацията да участва в евентуално преформатиране на...
16.10 | 10:00