Продават "ИПК Родина" АД на публичен търг 25.06 | 11:51
Началната тръжна цена е 20 000 000 лева (без вкл. ДДС), а стъпката на наддаване – 1 000 000 лева (без вкл. ДДС).
Продажба на имот – частна държавна собственост, новострояща се сграда "Редакционен корпус” на бул. "Цариградско шосе 113” се открива от Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол.
Публичният търг ще е с явно наддаване, като началната тръжна цена е 20 000 000 лева (без вкл. ДДС), а стъпката на наддаване – 1 000 000 лева (без вкл. ДДС). Депозитът за участие е в размер на 2 000 000 лева (без вкл. ДДС). Цената на тръжната документация е 5000 лева (с вкл. ДДС).
От Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК) поясниха, че само една фирма е закупила необходимата документация - това е "ИПК Родина" АД. Тя е собственост на "Обединени български вестници" АД, където основен акционер е собственикът на няколко медии Ирена Кръстева.
Купувачът ще трябва в срок от една година да довърши сградата или да я разруши и да разчисти имота.
Econ.bg припомня, че това е втори опит за продажба на имота. В края на управлението на Тройната коалиция беше решено, че Министерството на финансите и ИПК "Родина” да създадат акционерно дружество с равни дялове в него. То трябваше да построи нова сграда за НАП на мястото на старата.
Впоследствие МС одобри решението, което беше оспорено от депутата от НДСВ Минчо Спасов и финансовия експерт Владимир Каролев. На нарочна пресконференция двамата коментираха, че в сделката между ИПК "Родина” и Министерството на финансите (МФ) има няколко съмнителни момента и на тяхна база е обжалвано правителственото решение. Сред тях са допуснатите процедурни нарушения и нереалната оценка на имотите, които не са били преобразувани от публична държавна в частна държавна собственост.
До строеж на нова сграда обаче не се стигна. Това стана, след като правителството на ГЕРБ реши четирите имота в центъра на столицата, които се управляват от Националната агенция за приходите (НАП), да станат отново публична държавна собственост. Те бяха вкарани като апортна вноска в акционерното дружество, което държавата и ИПК "Родина" планираха да създадат.
В началото на 2009 г. от НАП прекратиха търга за обновяване на съществуващата сграда, тъй като фирмите, участвали в него, поискаха твърде високи цени - най-ниската ценова оферта е била с 22 млн. евро повече от предвидения бюджет за ремонт на сградата. Тя е била на "Главболгарстрой" (52 млн. евро).
Водещи
-
Какви празници отбелязваме през февруари и какви са поверията
Първите три дни от месеца се наричат „трифонци", смятани за предвестник на пролетта
27.01 | 11:30
-
Ето кои кръвни групи дават най-голямо дълголетие
Вижте и какво трябва да ядат хората от различните кръвни групи
27.01 | 11:15
-
Швеция задържа бг кораб, заподозрян в умишлено скъсване на кабел в Балтийско море
Латвийският държавен радио-телевизионен център съобщи, че е регистрирал смущения в предаването...
27.01 | 11:00
-
Недялко Йорданов отпразнува 85-ия си рожден ден със спектакъл в Народния театър
На сцената бе представен авторския „Каквото, такова“
27.01 | 10:45
Най-четени
-
Тийнейджърки се налагаха в бургаски мол
На ВИДЕО се вижда, че охранителите не се намесват
27.01 | 09:00
-
11 области са в грипна епидемия от днес
Нови противоепидемични мерки са добавени в още три области в страната
27.01 | 08:30
-
Асен Василев: Няма никаква причина дефицитът в бюджета да мине минимума от 3% от БВП
По думите ум финансовото министерство трябва да даде много ясно обяснение защо според него ще...
27.01 | 10:00