Промишленост, строителство, търговия на дребно – свиването е навсякъде 07.02 | 14:11
На годишна база и при трите сектора има спад на обема

Кризата продължава да мъчи българската икономика и някои от основните ѝ сектори – търговия на дребно, строителство и промишлено производство, показват предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ) за месец декември миналата година.
На годишна база най-голямо свиване се отчита при строителството – 11,1%. При търговията на дребно свиването е от 2,4%, а при промишленото производство понижението е най-малко – 0,6%.
При строителството на годишна база спадът се определя от свиването на гражданското и инженерното строителство – 16,6%. При сградното строителство свиването е от 8,8%.
При търговията на дребно на годишна база най-голям спад има при продажбите на битова техника и мебели – 8,4%. Най-голям растеж има във фармацевтичния сектор – 10,1%.
При промишленото производство на годишна база най-голямо увеличение има по отношение на добивната промишленост – 20,4%. В преработващата промишленост е отчетен 3% спад.
Спрямо ноември 2011 година т.е. на месечна база нещата изглеждат малко по-оптимистични – при търговията на дребно например има увеличение на оборота от 0,3%. В другите два сектора обаче отново се наблюдава свиване – 1,1% при строителството и 1,3% при промишлеността.
На месечна база сградното строителство у нас се свива с 1,8%, а гражданското/инженерното – с 0,2%. При същата база производството в преработващата промишленост намалява с 13,8%, в производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 6%, докато в добивната промишленост е отчетено увеличение от 17,3%.
При търговията на дребно на месечна база намаление има при продажбите на смазочни масла и автомобилни горива – 0,9%. Най-голямо е увеличението при продажбите на текстил, облекло и кожени изделия – 10,6%.
Водещи
-
Слава Севрюкова: нНе Гагарин е първият космонавт!
Преди него имало десетина, оцелял е само Владимир Илюшин, отбелязва тя
12.04 | 17:40
-
Рюте: Русия обмисля да разположи ядрени оръжия в Космоса
Това каза генералният секретар на НАТО пред германския вестник "Велт"
12.04 | 17:20
-
Хартиените трудови книжки остават в историята от 1 юни
Те обаче не бива да се унищожават, а трябва да се оформят от последния работодател и да се...
12.04 | 17:00
-
Война в чалгата! Деси Слава търси 15 бона от Ина! ВИДЕО
Ябълката на раздора е новата версия на емблематичния хит на зеленооката певица "Зелено"
12.04 | 16:38
Най-четени
-
Лазаровден е! Какво повелява традицията, а какво е забранено?
Вижте какви са и поверията за този ден
12.04 | 09:00
-
Пореден протест в София и Телиш срещу войната по пътищата
Те са под наслов: „България няма деца за убиване!“
12.04 | 11:40
-
Протестиращи в Бургас искат летището да работи кръглогодишно
От своя страна кметът Димитър Николов отбеляза, че извън сезона има само един полет - до...
12.04 | 10:20
-
Почина канадският режисьор с български корени Тед Кочев
Негово дело е лентата "Рамбо: Първа кръв"
12.04 | 10:40