Промяна в образованието за по-добри кадри иска БСК 12.08 | 15:55

Според анализ на БСК спешно трябва да се обърне внимание и на тези, които обучават учениците и студентите

От Апостол Апостолов

Голям брой предложения за реформи в областта на образованието е изготвила Българската стопанска камара (БСК). Предложенията на експертите са обобщени в специализиран доклад, информира econ.bg.

"Масово се налага новозавършилите висшисти да се дообучават, след като постъпят на работа", сподели Даниела Симидчиева, директор на Центъра за професионално образование на БСК и заяви, че начинът на държавното финансиране трябва да се преосмисли цялостно, както в средното, така и във висшето образование.

Основната насока на предложенията на експертите от БСК е за подобряване на кадрите, от които се нуждае българският бизнес.

В момента нивото не е задоволително и доста български компании са принудени да изнасят производствени мощности в съседни държави, тъй като там могат да наемат необходимите им квалифицирани служители.

Конкретни имена на фирми не бяха споменати, но Камен Калчев, заместник-председател на БСК, загатна, че става въпрос предимно за компании в областта на машиностроенето.

Според анализа на БСК спешно трябва да се обърне внимание и на тези, които обучават учениците и студентите. Съществени проблеми са застаряващите учители и лектори и липсата на млади хора в академичното поприще.

От БСК смятат още, че кардинални реформи трябва да се направят и в средното образование. В тази насока те предлагат да се засили прилагането на съществуваща и в момента мярка - да се глобяват родителите на учениците, които не посещават редовно часовете в училище.

БСК настоява и за други реформи в образованието като:

- да се актуализират Държавните образователни изисквания, които да са съгласувани със социалните партньори;

- да се въведе ежегодна атестация на учебните заведения в началото на учебната година;

- да се насърчават учителите, които имат желание да правят обучителни курсове в предприятията, свързани с преподаваната от тях специалност;

- да се състави пълен и точен регистър на децата, отпаднали и не посещавали училища.

Водещи

Най-четени