Промяната при Сребърния фонд е "европейска практика", каза Дянков 12.04 | 10:16

Финансовият министър обясни, че иска по-висока доходност за българските пенсионери

От Ивайло Ачев

Решението да влагаме средства от Сребърния фонд в български държавни ценни книжа (ДЦК) е съобразено с европейската практика. Така министърът на финансите Симеон Дянков коментира в сутрешния блок на БНТ взетото вчера, 11 април, решение от Министерския съвет за промяна на Закона за Държавния фонд за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система (ЗИД на ЗДФГУДПС).

Аз искам да осигуря по-висока доходност за българските пенсионери, каза още Дянков. Той аргументира действията на Министерството на финансите (МФ) и на правителството, давайки за пример европейските практики. Дянков посочи, че всъщност в Европа повечето държави инвестират средствата от сребърните си фондове изцяло в свои държавни ценни книжа. Такива държави са Ирландия, Португалия и Белгия. Франция влага 50% от средствата в сребърния си фонд в свои книжа, а Холандия – 50%.

"Исках да започнем с инвестиции от 70% от активите на фонда в български ДЦК, но след консултациите в Националния съвет за тристранно сътрудничество и главно с БНБ се съгласихме да започнем с 30% и постепенно да увеличаваме", каза Дянков.

Той обясни, че разбира острата позиция на БНБ срещу законопроекта, тъй като задачата на банката е да гарантира финансова стабилност и стабилност на пенсионната система и призна, че ако беше на мястото на БНБ би заел същата позиция. Управителният съвет на Сребърния фонд обаче има и друга държава – да се увеличават средствата за пенсионната система – затова и Министерството на финансите потърси опита на Европа и реши да поеме по този път, обясни финансовият министър.

На въпрос дали има рискове за финансовата стабилност на България и на пенсионната система, Дянков категорично отговори, че няма, тъй като европейският опит го доказва.

Дянков каза още, че няма да има понижение на кредитния рейтинг на България заради промяната в управлението на Сребърния фонд – опасение, което беше изразено от БНБ. Той добави, че няма да има конфликт на интереси – от една страна МФ иска по-ниска доходност, а от друга гражданите искат по-висока, тъй като аукционите със средствата от Сребърния фонд ще се провеждат отделно и "такава е европейската практика", натърти вицепремиерът.

Дянков не пропусна и да даде кратък коментар за кризата в Европа, като каза, че "на европейските политици им е отнело много време, за да разберат, че има криза". Затова нито една държава в ЕС сега няма балансиран бюджет, каза вицепремиерът, рисувайки европейската икономическа политика.

Размерът на пенсиите

Увеличението на минималните пенсии от 1 юли тази година и от средата на следващата година е сигурно и парите са заложени в бюджета. Все още не е ясно дали през пролетта на 2013 година може да има друго, допълнително увеличение за всички пенсии, коментира Дянков.

През 2013 година има две възможности за промяна на пенсиите - едната възможност също е по закон и предвижда в средата на годината всички пенсии без изключение ще се вдигнат с индекс, който е известен като "швейцарското правило". Правилото предвижда растеж на пенсиите, базиран на промяната на инфлацията и на производителността в България.

Другата възможност, върху която правителството работи, е да има допълнително увеличение извън индексирането на пенсиите. Това все още не ясно кога може да стане и с какъв процент.

На въпрос дали правителството не се опитва "да си купи" пенсионерите преди следващите избори, Дянков каза, че всичко е заложено като план и посочи, че през миналата година беше вдигната минималната заплата, а тогава нямаше парламентарни избори.

Най-четени