Пускат ни повторно тока до 8 часа, без да плащаме 21.08 | 12:05
Потребителите ще могат да оспорват сметките си за електричество и газ

ЕРП-тата ще се длъжни до 8 часа да ни възстановят електрозахранването, след като си платим сметката за ток, без да ни таксуват.
Това се предвижда в промените в Закона за енергетиката. Те бяха представени от зам.-председателя на ресорната комисия в парламента Явор Куюмджиев по време на дебата за защита на потребителите от монополите.
Също така доставчиците на електроенергия ще трябва да уведомяват клиентите си, че им предстои спиране на тока заради неизплатени задължения. Според Куюмджиев електроразпределителните дружества могат да осведомяват клиентите си чрез SMS, чрез потвърждение за получен факс и с препоръчано писмо.
Измененията предвиждат потребителите да могат да търсят правата си при некачествено снабдяване с ток или газ за 3 години назад, съобщава bTV. Ако бъде доказано, че вината е на доставчика и ако над 10 дни качеството на услугата е занижено, клиентите няма да изплащат дължимите суми. Също така дружествата ще покриват сумите за нанесените на абонатите вреди от лошата услуга.
Клиентите, които имат необичайно висока сметка за ток или газ, ще могат да я оспорят. Те ще имат това право, ако тя надвишава с 30% дължимото от клиента за същия период за миналата година.
Докато тече процедурата по оспорването на сметката, абонатите няма да я плащат. Те ще се разплатят, когато бъде решено дали тя е надписана, или не.
Доставчиците, които предоставят услуга в нарушение на условията за непрекъснатост и качество, ще понесат имуществена санкция в трикратен размер.
Водещи
-
Повечето от загиналите в пожара в Кочани са на възраст между 14 и 25 г.
Правителството в Скопие обяви седемдневен траур в страната
16.03 | 18:00
-
Древен ръкопис от манастира Кутлумуш: Чакат ни две ядрени войни
В него вече е предсказана както Първата световна война, така и Втората
16.03 | 17:40
-
Гръмотевични бури и градушки на места в страната
Серия гръмотевични бури се движат от Югозапад на Североизток
16.03 | 17:20
-
Йорданов: КС не е свещена крава
Той смята, че подкрепата на Пеевски не е нужна на управляващата коалиция
16.03 | 17:00
Най-четени
-
Сачева: Случва се поредна атака срещу изборния процес
Президентът да не се държи като анализатор и критичен коментатор на процесите, особено тогава,...
16.03 | 13:00
-
Радев: България споделя болката на гражданите на РСМ за пожара в Кочани
В разговор с президента на страната Гордана Силяновска-Давкова българският държавен глава е...
16.03 | 12:00
-
Шокиракащи подробности за изтезанията и убийствата на животни, извършени от пернишките садисти
За 700 евро размазвали котка, "осиновявали" животинките по обяви
16.03 | 15:00
-
Масови проверки за нерегламентиран превоз на пътници у нас
Акцията се извършва съвместно с МВР, Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ и НАП
16.03 | 10:40