Работещите българи у нас - вече по-малко от гурбетчиите 24.01 | 08:30
2,5 милиона наши сънародници си вадят хляба зад граница, докато наетите тук са 2,2 млн.
Работещите българи в страната ни са вече по-малко от гурбетчиите и емигрантите. 2,5 милиона наши сънародници си вадят хляба зад граница, докато наетите тук са 2,2 млн.
За да пресече тревожната тенденция, държавата ще се опита да примами обратно нашенците. Емисари ще обикалят 13 града от 11 държави, където живеят най-много българи, казва пред в. "Стандарт" шефът на Агенцията за инвестиции Светослав Младенов.
Пратениците ще разясняват възможностите за работа и развитие на собствен бизнес в страната, както и нивата на заплащане. Турът започва на 1 февруари от Мадрид. За един месец служителите ще посетят нашенците в Париж, Берлин, Виена, Брюксел, Москва, Амстердам, Лондон, Чикаго, Бостън, Ню Йорк, Тел Авив и Истанбул. Кампанията се финансира от европрограма "Конкурентоспособност".
"Наши експерти ще ги запознаят с дейността на агенцията ни, с конкретни мерки и програми за реализация в България. Ще ги информираме за макроикономическата ситуация в страната, за перспективните сектори, в които биха могли да се реализират и нивата на заплащане. Ще ги запознаем и с възможностите на оперативните програми за стартиране на бизнес, възможностите за стажове в държавните институции, насърчителните мерки на Агенцията по заетостта специално към младежите.
Желанието ни да ги убедим, че след като придобият специалност и поработят в съответните държави, да не се колебаят да се върнат и да започнат някаква дейност - било то предприемаческа, било към клон на фирмата, в която до момента са работили, било при български инвеститор. Държавата трябва да предприеме това усилие, защото при тази ниска раждаемост българите, наети в България - 2,2 млн., вече са по-малко от тези, които работят навън - 2,5 млн", казва още той.
"Безспорно това, което привлича хората да търсят работа в чужбина - не само българите, защото това е глобален процес - е по-високото заплащане. Но има доста заможни българи, които не искат да се върнат в страната - заради законодателство, заради условия и пр. Факторите са комплексни. Затова и процесът по връщането на сънародниците ни е много сложен. Смятаме да се опитаме да го изложим на база на лични примери. Българите са интелигентни и може добре да преценят възможностите, които им се дават в родината", казва още шефът на Агенцията за инвестиции Светослав Младенов.
Водещи
-
40 сантиметра достигна новата снежна покривка на места в Смолянска област
Две населени места в община Мадан са без електричество. Аварийните екипи работят и се очаква в...
13.01 | 13:45
-
Преговорите за редовен кабинет: Ще има ли решение на политическия пъзел?
Какво предстои и може ли да се очаква връчване на първи мандат и неговата реализация
13.01 | 13:30
-
В Белград празнуват Нова година от днес до края на януари
Етно-джаз оркестърът на тромпетиста Деян Петрович ще забавлява публиката от 21:30 ч., a...
13.01 | 12:59
-
Обявиха в кои области има най-много болни от грип
Всяка регионална здравна инспекция автономно решава дали да обяви грипна епидемия в областта,...
13.01 | 12:45
Най-четени
-
Драстично поскъпват банковите услуги от пролетта
Водещи финансови институции в страната обявиха по-високи тарифи за редица услуги, включително...
13.01 | 09:45
-
Почитаме християнските мъченици Ермил и Стратоник
Ермил бил дякон в църквата в Сингидунум
13.01 | 09:15
-
Яжте тази закуска и ще доживеете до 100 години
В същото време царевичните тортили са източник на сложни въглехидрати с нисък гликемичен...
13.01 | 10:45