Работим 2 пъти по-малко от европейците, но заплатите ни са на 10% от техните 01.05 | 13:14

Производителността на труда от години надвишава заплатата, смятат експерти

От Георги Георгиев

Българите не получават парите, които заслужават за труда си. Около това мнение се обединиха президентът на КНСБ Пламен Димитров и икономистът проф. Чавдар Николов в интервю за bTV.

"Производителността на труда от години надвишава заплатата. Българинът може да работи два пъти по-малко от европееца, но получава 10 пъти по-малко”, изтъкна синдикалистът, според когото в много сектори на икономиката има възможност за увеличение на заплатите като фармация, преработваща промишленост, мебелна промишленост.

"Почти в цялата индустрия има основа за увеличение на заплатите, но не в сферата на услугите, в туризма има основа. Част от работодателите са склонни на такава стъпка - в машиностроенето имало поле за 5-7% ръст на възнагражденията”, коментира Пламен Димитров.

Чавдар Николов обаче предупреди, че повишаването на заплатите неминуемо ще доведе и до увеличение на цените, които ще достигнат 70-80% от европейските стойности.

"Аз обяснявам, че първо трябва ценовото равнище да стане приемливо, за да не рискуваме ударна инфлация. При 70-80% ще можем да въведем еврото, защото валутният борд вече буксува”, допълни икономистът и даде пример с Австрия, която е овладяла скока в цените след въвеждането на еврото благодарение на строга държавна намеса.

Според Чавдар Николов в България има огромна експлоатация на работната ръка. "Парите отиват в една прослойка, която дори не си прави труда да повиши конкурентоспособността на нацията – поне износът да се увеличи заради ниските заплати”, обясни икономистът. Пламен Димитров даде пример с лекарствения сектор, където според цитираните от него данни производството се е увеличило с 33%, а заплатите – само със 7%.

 "За да си вземеш парите, трябва да си ги поискаш – със социални борби”, допълни икономистът и се върна към историческите примери за социалните движения на работниците. Пламен Димитров припомни работническата стачка в Чикаго от 1886 г., благодарение на която е въведен 8-часовият работен ден и е извоювано правото на колективно договаряне на надниците.

"Работникът не бива да го е страх да договаря заедно с колегите си с работодателя”, посочи Пламен Димитров.

"Хората нямат основни права и трябва да се връщаме към извоюването им”, завърши синдикалистът.

Най-четени