Работодатели: Да се намали срокът за отглеждане на дете 28.04 | 14:53
След връщане от майчинство да отпадне и допълнителният платен отпуск, предлага бизнесът

Предложението на КНСБ за увеличаване на платеното майчинство не е невъзможно, но е важно общите разходи да бъдат регулирани и един от начините е да се намали общият срок от две години за отглеждане на дете. Това каза председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев по повод идеята на КНСБ платеното майчинство за отглеждане на дете да бъде увеличено с по шест месеца за двамата родители.
"Ние сме предложили да се съкрати като цяло платеният срок за отглеждане на дете, който е най-висок у нас и да се увеличи компенсацията през това време, като след пристигане на работа да отпадне допълнителният платен отпуск за времето за отглеждане на дете", заяви Велев и допълни, че предложението е на всички работодатели.
По думите му няма друг подобен случай в Европейския съюз, а дори има и майки, за които възползването от възможността на бюджета се е превърнало в професия.
Велев посочи, че в частния сектор заплатите ще се повишат от порядъка на 4-5% за тази година.
"Заплащането на труда в нашата страна е най-ниско в Европейския съюз, но и производителността на труда е най-ниската", коментира той.
Според него сред целите, към които трябва да се стреми страната ни, е достигане на средно европейско съотношение на компенсациите за труд към брутния вътрешен продукт.
"В момента ние сме далеч от това съотношение", подчерта работодателят.
Според бизнеса до 2027 г. това съотношение е непостижима цел, предвид структурата на БВП и предвид дела на заплати в продажбите на структуроопределящите предприятия у нас.
Позицията на работодателите е, че хората са най-ценният капитал във всяка една компания и заедно със синдикатите трябва да намерят разумните пътища за увеличаване на доходите.
"Ръстът на доходите у нас е най-висок в Европейския съюз", каза Васил Велев.
По думите му темповете на ръст на работната заплата у нас изпреварват чувствително темпа на ръст на БВП.
"Планираният ръст от 10% на минималните работни заплати не кореспондира с планирания ръст на БВП и на средните доходи на хората. Има много сериозна опасност минималната заплата в някои региони да надмине средната за тях", посочи Велев.
Водещи
-
Откраднаха над 10 000 лева от склад в Стара Загора 2
По случая е образувано досъдебно производство по чл. 194 от Наказателния кодекс (кражба)
08.05 | 12:45
-
Керемедчиев: Провокациите по-често идват от страна на Пакистан към Индия
Според Керемедчиев конфликтът между двете страни може да ексалира и до война.
08.05 | 12:30
-
Ивелин Михайлов с предложение каква да е темата на нов вот на недоверие
По думите на Михайлов доказателствата за проблеми в околната среда касаят нарушения за...
08.05 | 12:15
-
Точката за депутатските имунитети отпадна от дневния ред на НС (ОБЗОР)
От "БСП-Обединена левица" призоваха за отпадане на имунитетите на всички народни...
08.05 | 12:00
Най-четени
-
Военнослужещи от Индия и Пакистан са разменили огън с артилерийски оръдия и автомати през изминалата нощ
Напрежението между Индия и Пакистан в региона Кашмир избухна след убийството на 26 туристи на...
08.05 | 10:16
-
НС ще разгледа исканията на Сарафов за сваляне на имунитетите на шестима депутати
Исканията за сваляне на имунитети от изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов...
08.05 | 08:47
-
Кирил Петков: Призоваваме всички депутати да си дадат имунитетите
Петков напомни, че всички депутати, на които са били поискани имунитетите, от неговата...
08.05 | 09:45