Разходите за заплати на работодателите у нас са скочили с 3% 16.09 | 21:23
В рамките на ЕС увеличението е в размер на 1,2%
С 3% са скочили разходите на работодателите за заплати през второто тримесечие на 2014 г. в сравнение със същия период на миналата година. Освен това другите разходи, свързани със социални, здравни осигуровки и други, се увеличават с 6,5 на сто спрямо второто тримесечие на 2013 г.
Като цяло общите разходи на работодателите в България са се увеличили с 3,6% през второто тримесечие на 2014 г. за разлика от същия период на миналата година. Увеличението у нас е три пъти повече от това, което е било регистрирано средно за всички страни-членки в Европейския съюз (ЕС). За 28-те държави то е в рамките на 1,2%, показват данните на европейската статистическа служба Евростат.
За целия ЕС почасовите разходи за труд са се увеличили с 1,2 на сто през месеците април-юни. Също е нарастването и за страните от еврозоната за периода.
Разходите за заплати в страните-членки са се повишили с 1,2% за второто тримесечие на годината. Най-сериозен ръст в неикономическите сектори има в промишлеността – с 2,8 %, в строителството – с 0,4 %, и в услугите – с 0,7%.
Данните на Евростат отчитат, че най-голямо нарастване на разходите за труд е регистрирано в Естония – със 7,3%, Словакия – с 6 на сто, и в Латвия – с 5,9%. Спад в стойността на показателя има в Кипър – с 3,9 на сто, и в Ирландия – с 0,4 процента.
Водещи
-
Любослав Костов: 5% увеличение на заплатите не стига до никъде
Цената на липсата на бюджет
16.01 | 17:59
-
Венера преминава във Водолей, където ще остане до 10 февруари
От прагматичния и амбициозен Козирог, където Венера е търсила стабилност и статус, сега тя...
16.01 | 17:40
-
Магнитни бури през уикенда. А след това и на тези дати
Причината за явлението са потоци заредени частици от слънчевия вятър след изригвания през...
16.01 | 17:20
Най-четени
-
10-годишният Симеон спечели приза "Читател на годината", балансирайки между традиционните романи и интерактивните технологии
Внос на навици от Англия
16.01 | 11:15
-
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов продължава със срещите из страната с представители на ГЕРБ
Днес Борисов е на среща с кметове и членове на партията във Велико Търново, където е и...
16.01 | 15:45
-
Загиналите жени при пожара в ж.к. „Свобода“ в София са се задушили, тъй като са се евакуирали сами
По думите му проблемът не е бил в електрическата мрежа на блока, а в зарядно устройство,...
16.01 | 13:30
-
Пожар в столичния квартал „Свобода“ взе три жертви
Огънят е избухнал към 3:00 ч. в петък сутринта
16.01 | 11:01