Реклама на Danone подтиквала децата да пият алкохол 02.08 | 11:45
Клипът на "Магнум Чи- Чи" е подигравка, реши Националният съвет по саморегулация
В Националния съвет по саморегулация (НСС)* е постъпила жалба срещу рекламата на напитката на Danone с имената "Пиня Колада", "Куба Либре" и "Ванила Бийч". Според жалбоподателя това са имена на известни алкохолни коктейли и използването им подтиква към употребата на алкохол.
Ако дете опита напитката и тя му хареса, може да се изкуши и при първа възможност да си купи и истинския коктейл, се казва в писмото.
От компанията обаче твърдят, че такъв риск не съществува - хората, които харесват коктейлите не харесват ДЗП (Данон за пиене) и обратното. При изготвянето на рекалмната кампания е била правена и консултация с детски психолог, който не е изразил притеснения от текста и изображенията, нито от имената на напитката, твърди Патрик Ол, маркетинг директор на "Данон Сердика".
"Вкусовете на ДЗП са насочени към по-големите, които е възможно вече да са опитвали алкохолните коктейли, по-малките не могат все още да знаят какво е Пиня Колада или Куба Либре", коментира още той и допълва, че цялата държава трябва дабъде отговорна към предотвратяването на консумацията на алкохол от деца.
"Ако лице под 18 г. може да си закупи алкохол, то ДЗП няма как да окаже влияние", е категоричното становище на Патрик Ол, изслушан пред Етичната комисия на НСС.
Според жалбоподателя обаче дори и надписът в рекламната комуникация "не съдържа алкохол” е показателен, че използването на имената на коктейлите не е случаен. Продуктът на "Данон" е насоечн към детската аудитория и може да предизвика интерес, както и позитивни асоциации с алкохолните коктейли, носещи същите имена.
На базата на изслушаните мнения Етичната комисия към НСС прецени, че при рекламната кампания има нарушение на Националните етични правила за реклама и търговска комуникация в Република България и по специално на чл.17.5 във връзка с чл.17.1, изречение първо. А именно:
Чл. 17.1. Специална грижа трябва да бъде положена при търговската комуникация, насочена към или с участието на деца и подрастващи. Такава комуникация не трябва да подкопава доброто обществено поведение, начин на живот и нагласи.
Чл.17.5. Търговската комуникация не трябва да съдържа никакви твърдения или визуално представяне, които биха могли да предизвикат психическа, морална или физическа вреда у деца или подрастващи.
На базата на разгледаните доказателства Етичната комисия е приела, че кампанията е насочена (и) към деца и подрастващи. Освен това, че използването на названия на (първично) алкохолни коктейли като имена на рекламираните млечни еквиваленти създава потенциална опасност за децата и подрастващите.
Нещо повече - самите реклами съдържат и елементи на насилие към героите в различните клипове – убийство по три различни начина на прасе, пор и панда. Респективно идентифицирането на названието на продукта "ДЗП” с думи на насилието (заколим, задушим, застреляме).
"Агресията в рекламите, използвана с комерсиална цел може да носи дивиденти за нечий бизнес, но за съжаление негативните последствията върху изграждането и формирането на младото поколение могат да са необратими. Тези процеси могат да бъдат пагубни за подрастващите, а отговорността да се предотвратят е на всички нас", е становището на комисията.
По време на заседанието е разгледана още една жалба - срещу рекламата на сладолед "Магнум Чи-чи" на "Нестле България".
Жалбоподателят твърди, че рекламата накърнява достойнството на хората с говорни дефекти. С оглед извършване на по-пълна преценка Съветът за електронни медии се е обрънал към НСС с молба за становище дали заекващият персонаж като елемент от търговското съобщение, както и цялостното му аудио-визуално съдържание са в нарушение на следните членове от Етичния кодекс:
Чл. 4.1. … "Търговската комуникация трябва да уважава всички аспекти на човешкото достойнство.”
Чл. 4.2. Търговската комуникация и не трябва да съдържа, подбужда или толерира никаква форма на обида или дискриминация, включително такава на базата на раса, национална принадлежност, религия, социална или политическа принадлежност, пол, възраст, увреждания или сексуална ориентация, без изброяването да е изчерпателно.
Становището на Етичната комисия е на мнение, че процесната търговска комуникация е в нарушение на чл. 4.1 от Националните етични правила за реклама и търговска комуникация в Република България.
"Обществото ни трябва да се откаже от балканско-ориенталския навик да се шегува с уврежданията и следва да проявява търпимост и толерантност към различните", декларират от комисията.
__________________
* Националният съвет за саморегулация (НСС) е учреден от Българската асоциация на рекламодателите (БАР), Асоциацията на рекламните агенции - България (АРА) и Асоциацията на българските радио- и телевизионни оператори (АБРО). НСС е сдружение с нестопанска цел, чиято основна задача е да обединява рекламна индустрия зад дефиницията и спазването на правилата на професионално поведение в областта на рекламата и търговските комуникации.
Водещи
-
Илков: Насилие спрямо мигранти няма
Това са долни спекулации, коментира вътрешният министър
06.01 | 17:15
-
Проф. Антоанета Христова: Избори напролет
Очаква се някой, който да поеме вълната на недоволството, смята политическият психолог
06.01 | 17:00
-
Ски патрул хвана двама мъже да изхвърлят марихуана на писта в "Боровец"
Те са задържани за денонощие
06.01 | 16:30
Най-четени
-
Депутатите започват работа
Що се отнася до законодателната власт – ваканцията на депутатите приключи. Основната тема през...
06.01 | 09:45
-
Мнение: Ако не се състави кабинет с първия мандат, ще отидем на нови предсрочни избори
Политолозите Малинов и Буруджиева единни
06.01 | 10:30
-
На 6-и януари православната църква чества Йордановден (Богоявление)
На този ден Йоан Кръстител покръства Исус Христос във водите на река Йордан.
06.01 | 09:04
-
Алибегов: Да успокоя бранша - връщането на 20% ДДС е временно
ГЕРБ-СДС, ДПС-Ново начало, "Възраждане" и БСП ще подкрепят искането ни за 9% ДДС, допълни...
06.01 | 10:45