Ресторантьорите: НАП лъже! 23.01 | 13:30
НАП се опитва да внуши, че ако на касовия апарат пише 9%, а не 20% значи хазната страда, обясняват от бранша
Българската асоциация на заведенията, Сдружението на заведенията в България и Българска асоциация на ресторантьорите София изразяват искреното си възмущение от манипулативната информация, изнесена от Националната агенция за приходите, че след Нова година нашият бранш ощетява държавния бюджет.
"Това категорично не е вярно", заявяват от бранша и допълват:
Наясно сме с факта, че е възможно наши колеги, основно развиващи дребен семеен бизнес все още да не са се ориентирали в ситуацията и да работят на 9% ДДС, вместо на 20%, които влязоха в сила в 00.00 часа на 1 януари 2025 г. Освен това, в повечето случаи става въпрос само за дребни пропуски на отделни артикули, а понякога и за технически грешки от фирмите, поддържащи софтуерите ни. Това обаче, по никакъв начин не ощетява бюджета, защото нашите касови апарати са свързани към НАП и дори някой да е пропуснал да декларира пълния размер на данъците си, те са видни, изискуеми и в крайна сметка ще влязат в държавната хазна.
НАП се опитва да внуши, че ако на касовия апарат пише 9%, а не 20% значи хазната страда. Това не е така! Дължат се 20% без значение дали и колко начисляваш като ДДС!
Фактът, че преди дори да е приключил месец януари от НАП предоставят данни, които няма как да са меродавни, защото трябва да бъдат съвкупност от приходи и разходи, за нас е целенасочена атака срещу бизнеса ни. Нямаме представа кой има интерес от такава, но е факт, че в момент, когато се борим за правата си, биваме атакувани от държавна институция с манипулации, димки и фалшиви твърдения.
Наясно сме, че диференцираната ставка за ДДС създава допълнително работа на чиновниците от НАП, но не ни се иска да мислим, че това е причината за грозната и лъжлива атака срещу нас.
И не на последно място бихме желали да напомним, че туризмът непрекъснато се обявява като държавен приоритет, но действията рядко се припокриват със заявките. Защото 24 държави в Европейския съюз, преки наши конкуренти, работят с диференцирана ставка на ДДС за туризма, а у нас секторът е подложен на перманентни атаки. И то не само публично по социалните мрежи, но и от държавните институции.
А ние убедено твърдим, че България предлага туристическа услуга на изключително високо ниво и по отношение цена-качество сме водещи не само в Европа, но и в света.
Водещи
-
Божидар Божанов: Ще оспорим в Конституционния съд решението за квотите в ЦИК
Той коментира и твърденията за политически чадър над "градчето" в Баба Алино
09.06 | 14:45
-
Поредица от нападения над таксиметрови шофьори
От бранша искат професията да стане защитена
09.06 | 14:30
Най-четени
-
Тайна държава от ЕС не хареса първата българска възпоменателна монета от 2 евро, блокира я
В социалните мрежи се появиха и други спекулации, че става въпрос за Гърция, Хърватия или...
09.06 | 11:59
-
Емил Пармаков поема временно поста на Георги Кандев
В момента временно изпълняващ длъжността е Емил Пармаков.
09.06 | 10:59
-
Променят временно маршрутите на четири трамвая
Започва ремонт на релсите по бул. „Княгиня Мария Луиза“
09.06 | 09:30
-
СГС: Няма пречки за регистрацията на партия "Прогресивна България"
Адвокат Стефан Вълчев, който представлява “Прогресивна България“, поиска от съда да бъде...
09.06 | 11:15