Росен Плевнелиев и Иво Прокопиев в офшорна схема 25.07 | 09:14
Връзката между двамата ясно показват две кипърски компании, спечелили милиони
В нова офшорна схема е на път да се забърка държавният глава Росен Плевнелиев. По-малко от месец, след като категорично отрече да е имал взаимоотношения с офшорни фирми, Плевнелиев скандално лъсва в партньорството на Иво Прокопиев в схема при продажбата на мажоритарния пакет акции в "Каолин”.
Връзката между двамата ясно показват две кипърски компании, спечелили милиони в рамките на един ден покрай прехвърлянето на големи пакети акции от добивната компания през борсата. Като резултат Прокопиев успява да отклони средствата от собствената си "Алфа финанс холдинг” към офшорки, а кредиторите му стреснати свикват общо събрание на облигационерите, за да решат какви мерки да предприемат, разкрива разследване на "Репортер".
В изпълнение на сделката за продажба на "Каолин” между контролираната от Иво Прокопиев "Алфа финанс холдинг” и германската Quarzwerke през Българската фондова борса на 31 май преминава мажоритарният пакет акции от 67,32%. Купувачът обаче докладва, че е успял да придобие 87% от компанията.
Откъде са другите акции? Документи, с които от "Репортер" разполагат, показват, че по-голямата част от допълнителния пакет акции е осигурен от две офшорни компании - Wyclef holding limited и Stallberg investments limited. Заедно с друга офшорка Fallner properties limited и "Алфа венчърс”(също офшорна собственост – на Ханфорд Кънсълтанси (Оувърсийс) лимитид) те продават на 27 май тази година на Quarzwerke пакет от 3.3 млн. акции или близо 6.6% от капитала на "Каолин” на цена от 3.9 лв. за ценна книга. Брокер на продавачите по сделката е "Булброкърс” на Иво Прокопиев.
В сделката дотук няма кой знае колко смущаващи факти, но въпросът откъде офшорките имат акции в "Каолин" променя това. Wyclef holding limited и Stallberg investments limited се сдобиват с книжата на същия 27 май отново в сделка на Българската фондова борса, но на извънрегулиран пазар. Те купуват общо близо 2 млн. акции. Цената на придобиване е, забележете, 1.45 лв. за акция, а продавач е "Алфа финанс холдинг” на Прокопиев и мажоритарен собственик на "Колин”.
Преди да отидат в "Алфа финанс холдинг” пък акциите сменят още веднъж собственика си същия ден. Тогава холдинговото дружество ги придобива от пенсионно-осигурителната компания "Доверие”, където книжата са заложени като обезпечение по репо сделка.
С тези серия от сделки "Алфа финанс холдинг” доброволно се отказва от 2.5 лв. печалба на акция или общо около 5 млн. лв., които остават за двете офшорки - Wyclef holding limited и Stallberg investments limited.
Такова великодушно отпускане на печалба от мажоритарния продавач към неясни търговски субекти е рядкост и за да се случи, има две възможности. Или мажоритарят иска целенасочено да източи част от сделката като отклони средства, които иначе би трябвало да отчете като кеш пред кредиторите си, или собственикът "се отчита” към някого.
Случаят с Wyclef holding limited и Stallberg investments limited сякаш обединява двата. Защото зад двете офшорки изскача сянката на държавния глава Росен Плевнелиев. Справка в Търговския регистър показва съмнителна близост на президента с компаниите. Двете кипърски дружества Wyclef holding limited и Stallberg investments limited се появяват у нас на 13 май 2008 г., когато влизат с по 33% дял в "Бългериън резиденшъл пропъртис”. Това е компанията, която изгражда Резиденшъл парк София – мястото, където живее президентското семейство.
Останалите 33% от "Бългериън резиденшъл пропъртис” на същият 18 май 2008 г. придобива самото семейство Плевнелиеви чрез фирмата си "Плевнелиеви”. Управител на "Бългериън резиденшъл пропъртис” пък става съпругата на президента (тогава все още обикновен бизнесмен с начинаеща политическа обвързаност към ГЕРБ) Юлиана Плевнелиева. Самото дружество "Бългериън резиденшъл пропъртис” е регистрирано април 2005 г. с едноличен собственик на капитала Ралф Харалд Либ. Управител на компанията пък е Росен Плевнелиев.
Малко след учредяването на дружеството собствеността е разбита на три пакета от по 33%, които са собственост на "Дахвае Бетайлигунгс”, "Лонгус Бетайлигунгс” и "Панито Бетайлигунгс”. И така до март 2008 г., когато в "Бългериън резиденшъл пропъртис” влизат двете кипърски офшорки и семейната фирма на Плевнелиеви. Справка в Търговсния регшстър показва, че представляващ офшорките у нас е Десислава Недкова, която е близка до Иво Прокопиев(негова бивша секретарка) и е управител в поредица от компании, главно с офшорна собственост, които участват в сделки на олигарха.
Съжителството на семейство Плевнелиеви с офшорките продължава и година по-късно – през август 2009 г., когато Росен Плевнелиев вече е министър. Тогава мястото на фирмата "Плевнелиеви” се заема от "Ателадиа”, еднолична собственост на Юлиана. Тя остава и управител на "Бългериън резиденшъл пропъртис”.
Картината остава без промяна до ноември 2010 г. Тогава може би стреснати от първите сигнали, че Росен Плевнелиев ще бъде номиниран за президент и имиджът му трябва да е брилянтен, семейството решава да замете всички допирни точки с офшорките. Така се стига до решението всички акционери - Wyclef holding limited, Stallberg investments limited и "Ателадиа” вкупом да продадат дела си в "Бългериън резиденшъл пропъртис”. За дела си в дружеството всеки от съсобствениците получава по 257 хил. евро.
Такава синхронност в решенията - и при влизането в компанията, и при напускането й е невъзможна, освен ако зад дружествата не стои един и същ човек или поне много близки лица. Собствеността преминава в "Резиденшъл парк София”, което е еднолично притежание на "Линднер Фермьогенсфервалтунгс”. Това е компания от групата Lindner, с която Плевнелиев си партнира като строителен предприемач.
Wyclef holding limited свързва Прокопиев и Плевнелиев и в още една схема. Офшорката е дружеството, на което Прокопиев прехвърля в края на февруари 2012 г. собствеността върху "Вазов пропъртис”. Офшорката пък от своя страна го използва като обезпечение по кредит.
Освен че разкрива политико-икономическата връзка между Прокопиев и Плевнелиев, схемата с Wyclef holding limited и Stallberg investments limited в сделката за "Каолин” нанася директен удар върху кредиторите на "Алфа финанс холдинг”. Вместо да влязат по сметките на затъналото в банкови и облигационни дългове дружество, парите от продадените на офшорките на занижени цени акции са източени в дружествата, зад кои стоят Прокопиев или Плевнелиев.
Като резултат от схемите в сделката за "Каолин”, банката довереник по облигациите на "Алфа финанс холдинг” иска спешно свикване на общо събрание на облигационерите (ОСО). Според публикуваната в Търговския регистър покана Райфайзен банк иска облигационерите да обсъдят и евентуално одобрят извършената от "Алфа финанс холдинг” продажба на "Каолин”, което представлява над 10% от активите на холдинга. Държателите на корпоративен дълг обаче са поставени пред свършен факт, тъй като пришпорената от Прокопиев сделка за "Каолин” вече е минало.
Така за тях ще остане единствено да обсъдят как "Алфа финанс холдинг” ще обезпечава дълга си занапред при положение, че се раздели с един от основните си активи. Дори да не са съгласни, едва ли ще имат механизъм за въздействие. Те могат да поискат обезпечение от нови активи, но такива към момента "Алфа финанс холдинг” няма.
Водещи
-
Киселова : Не бива да се допускат елементарни провокации между България и РСМ
Председателката на НС присъства на отбелязването на 80-тата годишнина от "Кървавата Коледа"
11.01 | 18:00
-
Какво още ни чака: Живия Нострадамус предсказа пожарите в САЩ
Сред предсказанията на бразилският екстрасенс Атос Саломе за тази година са невиждано досега...
11.01 | 17:40
-
Столичанин е загинал при катастрофа на АМ "Струма"
Заради катастрофата временно трафикът е бил пренасочван в изпреварващата лента
11.01 | 17:20
-
След новите санкции към Русия: Цените на петрола се покачиха с над 3%
Цената на барела сорт "Брент" се увеличи с 3,5 процента и снощи надхвърли 79 долара
11.01 | 17:00
Най-четени
-
Проф. Иво Петров: Между 10 000 и 11 000 българи годишно умират от сърдечен арест
Оказването на първа помощ повишава риска за оживяване с 60-70%, обясни той
11.01 | 14:00
-
Помощи за тока на бизнеса - за сметка на ВЕИ-тата
Бизнесът: Полагат ни се помощи, независимо колко печелим
11.01 | 12:00