Румен Овчаров иска 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ "Козлодуй" да бъдат възобновени 27.11 | 08:49
Оборудването на "Белене" може да се използва за нови блокове

По закон министърът на икономиката и енергетиката няма право да води преговори за нови енергийни мощности. Това заяви пред Нова телевизия бившият енергиен министър Румен Овчаров.
"Министърът трябва да направи опис на необходимите нови мощности, а Министерският съвет да утвърди този опис. След това ДКЕВР трябва да проведе съответните конкурси. Никъде няма опция преговори на министъра с някоя си компания. Това е станало, но всъщност е противозаконно", категоричен бе Овчаров.
Според бившия енергиен министър най-евтиният и бързият вариант за енергетиката ни е възобновяване на експлоатацията на 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ "Козлодуй".
"Те бяха затворени през 1992 г. на среща на Г-7 заради опасения, че не могат да бъдат доведени до съвременните изисквания за безопасност на разумна цена. Сега можем да кажем – това може да се случи на разумна цена и да бъдат експлоатирани още 30 г. Длъжни сме да проверим тази опция."
Според Овчаров втората и третата опция са произведеното оборудване за "Белене" да се използва за направата на 1-ви и 2-ри блок на АЕЦ "Белене" или съответно за 7-и и 8-и блок на АЕЦ "Козлодуй". "Това оборудване сме го предплатили, за какво да го губим?", запита Румен Овчаров.
Ще станем единствената държава, която не произвежда ядрено оборудване, но успешно го препродава след няколко години на безценица. Направихме вече един такъв "успешен” експеримент, сега ни предстои да направим втори, препродавайки значително по-евтино оборудването на атомната електроцентрала в Белене, коментира той.
Водещи
-
Председателят на Еврогрупата очаква консенсус за България в еврозоната
Същевременно еврокомисарят по икономиката Валдис Домбровскис заяви, че не очаква препятствия...
19.06 | 21:00
-
Индийският Нострадамус вещае ядрен апокалипсис
Кушал Кумар твърди, че това ще се случи до месец
19.06 | 20:45
-
Европрокуратурата разследва за корупция висш чиновник от МЗХ
То е започнало от доклад на Европейската служба за борба с измамите (OLAF)
19.06 | 20:30
-
Петролът поскъпва с над 2% заради ескалиращия въоръжен конфликт между Израел и Иран
Goldman Sachs прогнозира, че петролът сорт Брент може да поскъпне малко над 90 долара за барел...
19.06 | 20:16
Най-четени
-
Борисов обеща на Н. Пр. Илашчук България да помага Украйна с търговия, кораби и бизнес
Киев има категоричната ни подкрепа за ЕС, увери посланика лидерът на ГЕРБ
19.06 | 13:50
-
След 6 дни в неизвестност: СДВР откри 16-годишния Емил, майка му още не го е прибрала
Родителите на момчето едва вчера са подали сигнал в полицията
19.06 | 13:10
-
Цените в магазините литнаха нагоре
Всички основни стоки и храни са поскъпнали, минералната вода - с 40%
19.06 | 13:30
-
Съдът остави за постоянно в ареста един от насилниците, мъчили и убивали животни
Определението на САС е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране
19.06 | 14:00