Русия и Китай сключиха мегасделка за доставка на газ 21.05 | 15:32

През следващите 30 години ще бъде доставено синьо гориво на стойност 400 млрд. долара

От Георги Георгиев

Руският газов гигант "Газпром" и китайската CNPC са подписали договор за доставка на природен газ от Русия за Китай. Документът е бил подписан в присъствието на руския президент Владимир Путин и китайския лидер Кси Джинпинг, съобщава ИТАР-ТАСС.

По информация на изпълнителния директор на Газпром Алексей Милер контрактът е на стойност 400 млрд. долара и включва доставката на газ за период от 30 години. За това време ще бъдат доставени общо 38 млрд. кубически метра газ от находищата в Източен Сибир, като според Милер това количество представлява само началото на бъдещите доставки за Китай.

Наред с това в рамките на споразумението се предвижда и двете страни взаимно да предоставят преференциални режими за добив на полезни изкопаеми, съобщава още изпълнителният директор на руския газов гигант.

След подписването на договора цената на акциите на Газпром се повиши до 148,55 рубли (4.30 долара).

Двете страни се подготвяха от няколко години да подпишат мегасделката. Още през октомври 2009 г. Газпром и CNPC сключиха рамково споразумение за основните точки за газови доставки между Русия и Китай, които трябва да достигнат до 60 млрд. кубически метра годишно.

През септември 2010 г. бяха подписани допълнителните споразумения за доставка от Русия към Китай, а през май 2013 г. Газпром и CNPC подписаха меморандум за разбирателство за доставката на газ по тръбопроводи по източния маршрут. Тогава Алексей Милер заяви, че руското гориво може да бъде доставяно на Китай и предварително.

На 17 май тази година Милер каза, че газовият договор ще бъде подписан при условия, които удовлетворяват руската страна. "Вече сме в последна фаза на преговори", потвърди тогава той, и допълни че като документ договорът вече е напълно готов.

По думите на Милер сега предстоят преговори с Китай, които да доведат до снабдяване с газ по т.нар. западен маршрут. При него газът ще идва от същите места, които захранват и държавите от Европейския съюз.

От Газпром искат да продават синьото гориво на цена от 400 долара за хиляда кубически метра, докато китайските ще преговарят тя да бъде свалена до 350-360 долара за същото количество.

Водещи

Най-четени