Русия и Руанда ще си сътрудничат в атомната енергетика 06.12 | 11:06
Междуправителственото споразумение предвижда и възможност за изграждане на АЕЦ в бъдеще
Русия и Руанда подписаха Междуправителствено споразумение за сътрудничество за използването на атомната енергия за мирни цели. Документът създава правна основа за взаимодействие по широк кръг въпроси – от изграждане на Център за ядрена наука и технологии и на АЕЦ до съдействие при създаването на ядрена инфраструктура и регулации в областта на ядрената и радиационна безопасност в съответствие с международните изисквания.
Споразумението бе подписано на 5 декември в Москва от генералния директор на руската корпорация "Росатом" Алексей Лихачов и от министъра на инфраструктурата на република Руанда Клавер Гатете. "Радваме се да предоставим на партньорите си от Руанда достъп до нашия над седемдесетгодишен опит в областта на мирното използване на атомните технологии и се надяваме сътрудничеството в тази сфера да помогне за икономическия ръст на Руанда и повишаване на качеството на живот на нейното население", заяви Алексей Лихачов по време на подписването.
Междуправителственото споразумение е отправна точка за започване на активен диалог между двете страни в атомната сфера и ще позволи да се пристъпи към практическо осъществяване на конкретни проекти. Предвижда се сътрудничество при надзора, свързан с физическата защита на ядрените материали, радиационните източници, местата за съхранение, както и наблюдението на системата за отчет и контрол на ядрените материали, радиоактивните вещества и отпадъците, осъществяването на фундаментални и приложни изследвания в областта на използване на атомната енергия за мирни цели.
Предвижда се и взаимодействие при производството на радиоизотопи и използването им в промишлеността, медицината и селското стопанство, сътрудничество в областта на използване на радиационните технологии, ядрената медицина, обучението и подготовката на специалисти за атомната индустрия.
Двете страни ще създадат съвместни работни групи за изпълнение на конкретни проекти и за извършване на научни изследвания. Те ще обменят експерти, ще организират семинари и конференции, ще си оказват съдействие при обучение и подготовка на научен и технически персонал, доставка на оборудване, материали и компоненти.
Водещи
-
Мартин Елвиса в „Ергенът“! Влиза не са мома, а за парлама
Първото лице също вече е официално разкрито, а именно Мистър България Виктор Русинов
24.01 | 14:30
-
НАП напомня, че самоосигуряващите се лица могат да променят вида на осигуряването си до 31 януари 2025 година
Това е възможно чрез подаване на декларация по утвърден образец, достъпна както в офисите на...
24.01 | 14:15
-
Икономист: Минимaлнaтa paбoтнa зaплaтa трябва да се премахне
Tyĸ Гaнeв paзяcни, чe cпopeд нeгo yязвимитe гpyпи и xopaтa, ĸoитo нaиcтинa имaт нyждa oт...
24.01 | 12:59
-
Рядък случай: Лекари от Пловдив премахнаха тумор с тегло 6 кг. от корема на жена
Пациентката е постъпила в болницата със силни болки и тежест в корема.
24.01 | 12:45
Най-четени
-
Първи изслушвания на новите министри в Народното събрание
Новият регионален министър Иван Иванов ще бъде изслушан по въпроса за увеличението на цената...
24.01 | 10:15
-
Борисов: Партията, която ви вкара в чакалнята на еврозоната е ГЕРБ, през това време ДБ правеха протести, за да не влезем
Toй коментира и исканите имунитети и припомни, че са против.
24.01 | 09:28
-
Възраждане: Еврозоната отнема животи вече и то още не сме влезли вътре
По думите му, бившият премиер Бойко Борисов е обявил, че през февруари ще бъде подаден...
24.01 | 11:30
-
Йорданов: Благодарение на ИТН, БСП и ГЕРБ здравият разум се завръща
От ИТН са категорични, че България не е готова за еврозоната.
24.01 | 10:45