Руската енергийна дипломация на Балканите безпокои Запада 19.07 | 12:56
Руските компании контролират повече от 70% от петролните продукти на пазара в България, както и практически целия сектор в Босна и Херцеговина
Русия остава глобален играч на енергийния пазар, въпреки въведените от Запада санкции, пише аналитикът Анте Батович в Global Risk insights, цитиран от 3е-News.
Москва, подчертава той, "продължава да води силна енергийна дипломация". Като доказателство на тази теза Батович напомня за най-големите споразумения в енергийната сфера, които Русия в последно време е сключила с партньори от целия свят.
Преди всичко той визира сделката с Китай на стойност 700 милиарда долара и отбелязва, че Русия е изместила Саудитска Арабия като най-крупния износител на нефт за Китай.
На европейския фронт, продължава аналитикът, Москва е съумяла да намери добра алтернатива на тръбопровода "Южен поток" с опцията за "Турски поток", който ще транспортира руски природен газ за Турция и Европа през газов хъб, разположен в европейската част на Турция.
Освен това, по мнението на Батович, Русия остава ключов играч на газовия пазар на Балканите, а Сърбия и Македония проявяват все по-голямо желание да участват в "Турски поток".
През юни Москва подписа договор за 2 милиарда долара с лявото гръцко правителство за строителството на "Южноевропейския газопровод" (SEP) в качеството му на продължение на "Турски поток". Очаква се проектът да влезе в експлоатация до 2019 г. и вече предизвика негативни реакции както от САЩ и ЕС.
Руската енергийна офанзива не свършва на брега на Егейско море - както Македония, така и Сърбия вече заявиха желание да участват в "Турски поток". Този ентусиазъм се подхранва от политическите и икономическите неблагополучия в двете страни, от традиционната им близост с Русия, както и от затрудненията в присъединяването им към ЕС и НАТО, сочи анализаторът.
Той отбелязва, че руското енергийно присъствие на Балканите чрез собствеността на енергийната инфраструктура е източник за безпокойство на Запад. Това е особено очевидно в Сърбия, където Газпром контролира по-голямата част от енергийния сектор чрез сръбската петролна компания НИС.
Руските компании контролират повече от 70% от петролните продукти на пазара в България, както и практически целия сектор в Босна и Херцеговина. През 2014 г., съобщение, че Хърватската петролна компания ИНА е потенциална цел за придобиване от страна на Газпром, провокира дипломатически действия от Държавния департамент, припомня авторът.
Водещи
-
Кремъл каза, че изстрелването на хиперзвукова ракета срещу Украйна е било предупреждение към Запада 2
Какво каза Украйна?
22.11 | 18:00
-
Ружа Игнатова се крие в Кейптаун?
Понастоящем САЩ предлагат награда в размер до 5 млн. долара за информация, която да доведе до...
22.11 | 17:40
-
Много градове у нас вече обявиха трети януари за неучебен ден
Ето в кои общини няма да се учи на 3 януари:
22.11 | 17:20
-
Радостин Василев: ДБ и БСП са причина и днес да няма избран председател на НС
Критики към политическите формации
22.11 | 16:59
Най-четени
-
Борисов: Всички искате да ни натресете цялата отговорност, но без да участваме – тая игра не ми харесва!
По време на изказването си Борисов се обърна към групата на ПП-ДБ, упреквайки ги, че още не са...
22.11 | 12:45
-
Петков: Призовавам ГЕРБ да оттеглят своя кандидат за председател на НС
По думите му да правят едно и също и да очакват различни резултати е „дефиниция за лудост“.
22.11 | 09:45
-
Червен код за ураганен вятър над 100 км/ч
През деня ще е топло, но късно след обяд се очакват валежи и застудяване, ще има условия и за...
22.11 | 07:58
-
Годината на Сатурн, от която излизаме, е по-свирепа от тази на Марс, която е през 2025-а
2025-а ще е без нападения, без побоища и без толкова много разводи, предрече астрологът
22.11 | 11:30