Руската енергийна дипломация на Балканите безпокои Запада 19.07 | 12:56
Руските компании контролират повече от 70% от петролните продукти на пазара в България, както и практически целия сектор в Босна и Херцеговина

Русия остава глобален играч на енергийния пазар, въпреки въведените от Запада санкции, пише аналитикът Анте Батович в Global Risk insights, цитиран от 3е-News.
Москва, подчертава той, "продължава да води силна енергийна дипломация". Като доказателство на тази теза Батович напомня за най-големите споразумения в енергийната сфера, които Русия в последно време е сключила с партньори от целия свят.
Преди всичко той визира сделката с Китай на стойност 700 милиарда долара и отбелязва, че Русия е изместила Саудитска Арабия като най-крупния износител на нефт за Китай.
На европейския фронт, продължава аналитикът, Москва е съумяла да намери добра алтернатива на тръбопровода "Южен поток" с опцията за "Турски поток", който ще транспортира руски природен газ за Турция и Европа през газов хъб, разположен в европейската част на Турция.
Освен това, по мнението на Батович, Русия остава ключов играч на газовия пазар на Балканите, а Сърбия и Македония проявяват все по-голямо желание да участват в "Турски поток".
През юни Москва подписа договор за 2 милиарда долара с лявото гръцко правителство за строителството на "Южноевропейския газопровод" (SEP) в качеството му на продължение на "Турски поток". Очаква се проектът да влезе в експлоатация до 2019 г. и вече предизвика негативни реакции както от САЩ и ЕС.
Руската енергийна офанзива не свършва на брега на Егейско море - както Македония, така и Сърбия вече заявиха желание да участват в "Турски поток". Този ентусиазъм се подхранва от политическите и икономическите неблагополучия в двете страни, от традиционната им близост с Русия, както и от затрудненията в присъединяването им към ЕС и НАТО, сочи анализаторът.
Той отбелязва, че руското енергийно присъствие на Балканите чрез собствеността на енергийната инфраструктура е източник за безпокойство на Запад. Това е особено очевидно в Сърбия, където Газпром контролира по-голямата част от енергийния сектор чрез сръбската петролна компания НИС.
Руските компании контролират повече от 70% от петролните продукти на пазара в България, както и практически целия сектор в Босна и Херцеговина. През 2014 г., съобщение, че Хърватската петролна компания ИНА е потенциална цел за придобиване от страна на Газпром, провокира дипломатически действия от Държавния департамент, припомня авторът.
Водещи
-
Новата сесия в НС: Стари спорове между народните избраници (ОБЗОР)
На прицела на депутатите беше и Наталия Киселова
29.04 | 21:00
-
12-годишно дете с две счупени ръце след побой в Луковит: Брало чужди джанки
След протест задържаха за 72 часа заподозрения
29.04 | 20:30
-
Без новия ни F - 16 на парада за Гергьовден
Българския трибагреник на 6 май ще развеят трите вертолета – Ми-17 и два Кугъра, а на жълтите...
29.04 | 20:15
Най-четени
-
Временен технически проблем възпрепятства достъпа до официалния сайт на Националната агенция за приходите
Данъчната администрация съветва гражданите да използват Chrome или Edge
29.04 | 12:30
-
Трагедия: Камион уби оперния певец Богомил Спиров
Солистът на Музикалния театър е бил блъснат на пътя, докато карал мотора си
29.04 | 14:00
-
Влошаване на икономическите и потребителските нагласи в ЕС и България през април
Това отчито последното ежемесечно проучване на Европейската комисия
29.04 | 15:10
-
Нови ваксини в имунизационния календар
„Доказано ваксините не просто опазват живота, те спират епидемии, спасяват деца и възрастни,...
29.04 | 13:20