СТО подкрепи жалбата срещу Китай и митата на редки минерали 06.07 | 10:53
ЕС, САЩ и Мексико се оплакаха от ограниченията, които налага Пекин
Панел на Световната търговска организация (СТО) подкрепи жалбата, отправена от ЕС, САЩ и Мексико, относно високите мита на износа на редки минерали, които наложи Китай.
Според експертите от организацията забраната не се базира на опасенията за вреди на околната среда, тя не отговаря на поетите ангажименти на Пекин в областта на свободната търговия и по тази причина трябва да бъде премахната.
Припомняме ви, че преди време Китай наложи високи мита за износа на редки минерали, както и нови стандарти при добива им. В страната се добиват 97% от 17 редки минерали, които се използват основно в електрониката и в областта на високите технологии. Монополът на азиатската държава в тази област може да постави под въпрос развитието на технологичните гиганти по целия свят.
В Китай се намират единствени находища на някои от тези минерали, като боксит, цинк, магнезий, манган, силиций, жълт фосфор и други. Износът на редките минерали се ограничава чрез квоти, високи мита, както и някои допълнителни изисквания към износителите.
Жалбата на ЕС, САЩ и Мексико се базира на факта, че наложените ограничения всъщност дават търговски предимства на китайските компании.
Водещи
-
Валерия Велева: ГЕРБ и ДПС са в легитимна уговорка
Подумите й това създава по-голямо спокойствие на правителството
25.10 | 18:00
-
Тръмп ще проведе среща с емира и с премиера на Катар на борда на Air Force 1
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио ще се присъедини към него
25.10 | 17:19
-
Евтаназираха 194 животни в стопанството на Рилския манастир
В животновъдния обект на светата обител беше констатиран случай на шарка по дребните преживни...
25.10 | 17:00
-
Радостин Василев: Бюджетът ще дублира дефицита на 6-7 % и ще рефинансира с още 20 млрд. дълга
От МЕЧ се готвят за извънредни парламентарни избори, коментира той на среща с партийния актив...
25.10 | 17:40
Най-четени
-
Нови пожарни автомобили се очакват следващата година
Те ще бъдат изцяло колесни, верижни не са предвидени
25.10 | 10:40
-
Румяна Коларова: В България няма криза, а политическа драма
Драмата на Борисов е, че ще бъде приет бюджет, който няма да се хареса на коалиционните...
25.10 | 12:00
-
Григор Димитров се връща на корта
Гришо ще играе срещу французина Джовани Мпечи Перикар първия кръг на турнира по тенис на...
25.10 | 11:40