Саудитска Арабия иска да инвестира в земеделие и у нас 24.04 | 17:20

Рияд е приготвил 800 млн. долара за инвестиции в селско стопанство в чужди страни

От Ивайло Ачев

България ще бъде включена в голямата инициатива на краля на Саудитска Арабия Абдула ибн Абдел Азис Ал Сауд за инвестиции в земеделието извън саудитска територия. Това съобщи саудитският министър на земеделието Фахад Абдулрахман Балгунаим на среща с българския си колега Мирослав Найденов в Рияд.

Саудитският министър обяви, че само преди три месеца в страната му е създадена държавна инвестиционна компания в областта на земеделието и хранителната сигурност, с бюджет от 800 милиона долара и увери, че част от тях ще бъдат вложени в България. По-специално интересът на Саудитска Арабия е за вложения в областта на зърнените култури и фуражите, животновъдството и производството на храни и рибните ресурси.

Целта на саудитската инициатива е да се осигурят достатъчни количества и стабилни цени за стратегическите земеделски култури. Инициативата е предназначена да осигури взаимни ползи както за Саудитска Арабия, така и да държавата, която получава инвестиции. Част от критериите за избор на държава са плодородни почви, благоприятен климат и вода, както и спазване на законовия ред, прозрачност в бизнес отношенията и липса на корупционна среда.

В момента Саудитска Арабия внася 5 млн. агнета от далечна Австралия и 700 хил. тона замразени пилета от Бразилия, каза Балгунаим по време на срещата. От своя страна Найденов подчерта, че българските агнета и пилета са в пъти по-качествени. Той дори препоръча на домакините от Саудитска Арабия да изпробват в лаборатория качествата на нашите агнета и пилета, за да се видят черно на бяло разликите.

По време на срещата, в която участваха и представители на българския бизнес, Борислав Петков от Асоциацията на собствениците на земеделски земи посочи, че фондовете за земя у нас вече притежават 2,5 млн. декара, които се предлагат и за чужденци. Саудитският министър попита дали чужденците могат да придобиват земя в България, на което министър Найденов отговори, че ангажиментите ни към ЕС директно не позволяват това, но е възможно ако инвеститорът регистрира фирма у нас.

Мирослав Найденов посочи още, че страната ни е произвела три пъти повече жито, отколкото е вътрешното ѝ потребление. Всяка година изнасяме около 3 млн. тона жито, а приблизително толкова е и потреблението на Саудитска Арабия.

През миналата година аграрният стокообмен между България и Саудитска Арабия е достигнал 41 779 000 долара. Нашият износ е в размер на 16 928 000 долара, а вносът ни от арабската държава е 24 851 000.

Водещи

Най-четени