Сблъсъкът между Кирил Петков и ДКК завърши с уволнения 21.08 | 09:30
Освободен е шефът на дружеството
Сблъсъкът между министъра на икономиката Кирил Петков и Държавната консолидационна компания (ДКК) завърши с няколко уволнения.
Кирил Петков е освободил Ясен Спасов от поста му на изпълнителен директор на ДКК и му е отнел достъпа до помешенията и активите на дружеството. Решението му ще влезе в сила след процедура в изпълнение на Закона за публичните предприятия и Правилника за прилагането му, съобщават от ДКК. От компанията специално отбелязват, че издадените от министъра протоколи за освобождаването на Спасов сами по себе си не изпълняват законовите разпоредби. Вероятно те ще бъдат обжалвани в съда. Освобождаването на Спасов може да бъде валидно след датата на вписването му в търговския регистър, отбелязват от ДКК.
Вчера министър Кирил Петков поиска оставките на директорите на ДКК и на дъщерното й дружество ВМЗ-Сопот заради лошо управление. Той има намерение и да извади ВМЗ от състава на ДКК. Петков веднага срещна отпор от ДКК.
Министърът на икономиката, като принципал на ДКК ЕАД, няма законово право да назначава еднолично извън установената процедура управителните органи на Държавната консолидационна компания (ДКК) и на дъщерните ѝ дружества, се казва в позиция на ДКК, публикувана вчера на сайта ѝ. Според организацията това става само чрез специална процедура в изпълнение на Закона за публичните предприятия и Правилника за неговото прилагане.
Според ДКК по същите причини министърът на икономиката не може да освободи и Борда на директорите на ВМЗ Сопот. В позицията се цитира Закона за публичните предприятия, където са изброени критериите за това - тежко нарушение или системно неизпълнение на служебните задължения, конфликт на интереси, неизпълнение на заложени показатели в одобрена бизнес програма.
Днес обаче ДКК изненадващо реши да освободи четирима членове на управителния орган на ВМЗ Сопот за "тежко нарушение или системно неизпълнение на служебните задължения". Открива се и процедура за четирима нови членове в Съвета на директорите на ВМЗ (един независим и трима предстаители на държавата) в изпълнение на Закона за публичните предприятия и Правилника за неговото прилагане.
"В резултат на проверка, назначена от ДКК ЕАД и препоръки от принципала ни министър Кирил Петков, установихме, че членове на Съвета на директорите на ВМЗ системно не изпълняват служебните си задължения. Липсва доверие, колегиалност и единомислие в работата на ръководния екип. Открихме създадено напрежение сред работещите във ВМЗ, което е довело до забавяне, възпрепятстване и затрудняване на дейността на ВМЗ", коментира Рая Каназирева, изпълнителен директор на ДКК от 16 август. В съобщението специално се отбелязва, че Кирил Петков не е оказвал политически натиск за решението.
ДКК продължава да не е съгласна с намерението на Кирил Петков да извади ВМЗ Сопот и други дружества от холдинга "ДКК като структура, която управлява предприятия със стратегическо значение за страната, е единственият гарант, че тези предприятия ще останат независими от променливите политически интереси във всеки един момент. Ръководството на ДКК ЕАД е уверено в добрите намерения на министър Петков, които стоят зад идеята дружества от ДКК ЕАД да се прехвърлят към Министерството на икономиката. За съжаление обаче нестабилната политическа обстановка в страната и потенциалната възможност дори за нови предсрочни избори не може да гарантира, че той ще остане министър на икономиката и в бъдещи кабинети. Това създава сериозен риск дейността на предприятия, важни за националната сигурност на България, да се окажат в позиция на зависимост от решенията на последователни политически кабинети с различни цели и платформи", пише ДКК.
Тя отчита като "съществен пропуск" липсата на проактивна публична комуникация за дейността ѝ, която създала у министъра усещане за липса на прозрачност и го поставила в ситуация да прави изводи за резултатите на ДКК на базата на непълна информация.
"Ръководството на ДКК ЕАД ще продължи да оказва пълно съдействие на министър Петков, така че той да опознае настоящия екип на организацията и да се запознае в детайли с всички текущи проекти и тяхната история и резултати", се казва съобщението.
Водещи
-
БАН: Метапневмовирусът може да предизвика пъстра палитра от симптоми
"За малките деца може да предизвика сериозно заболяване като бронхиолит, пневмония, възпаление...
10.01 | 17:40
-
Има недостиг на военни в българската армия
„Особено тревожно е положението при младшите офицери, защото има недостиг на желаещи да учат и...
10.01 | 17:00
-
БСП: Наддяваме се другата седмица България да има редовно правителство
Атанас Зафиров каза, че се опитват да сформират работещо мнозинство по приоритети, по...
10.01 | 16:45
-
Как минималната работна заплата може да служи като база за определяне на началните основни заплати
Добре е да се обърне внимание и на съотношението между понятията "минимална работна заплата“ и...
10.01 | 16:30
Най-четени
-
Лидерът на "Движение 21" разкри подробности за преговорите между ГЕРБ, БСП и ИТН
"Кабинетът е готов, вариантът е почти финализиран"
10.01 | 15:30
-
Над половин тон контрабанден алкохол удариха в Ботевград
В различни стаи на къщата били открити 78 пластмасови туби и бутилки, съдържащи общо около 530...
10.01 | 10:15
-
Асен Василев: ДБ нямат мандат да преговарят от името на ПП
„Докато не видим как ще изглежда коалиционното споразумение, не можем да го коментираме. Ако...
10.01 | 09:59
-
БСП: Наддяваме се другата седмица България да има редовно правителство
Атанас Зафиров каза, че се опитват да сформират работещо мнозинство по приоритети, по...
10.01 | 16:45