Световната банка започва финансов одит на енергетиката преди отварянето на пазара 07.08 | 14:01

Енергийната борса ще стартира в началото на 2016 г. - февруари или март, категорична е енергийният министър Теменужка Петкова

От Маринела Йонкова

Световната банка ще направи цялостен одит на финансовото състояние на българския енергиен сектор преди отварянето на пазара от началото на следващата година. Българският енергиен холдинг (БЕХ) и международната институция подписаха днес консултантския договор в присъствието на енергийния министър Теменужка Петкова, съобщи 3e-News.

Според документа Световната банка трябва да направи цялостен преглед на финансовото състояние на българския енергиен сектор и набелязване на стъпки за преминаване към пълна либерализация на пазара на електрическа енергия до края на годината. Договорът е със срок от 6 месеца.

Договорът е със срок от 6 месеца и включва извършване на секторен финансов анализ. В частност той ще обхваща Националната електрическа компания (НЕК), като ще трябва да даде отговор на въпроса за финансовото състояние на дружеството и да набележи мерки за бъдещето й. На тази база ще бъде избран модел на енергийна борса, обясни министър Петкова.

Документът предвижда консултации на Световната банка с всички заинтересовани страни. От днешна дата до ноември се очаква за тази цел банката да подготви междинен доклад, който да стане основа за промеи в закона за енергетиката обясни Петкова. Със Световната банка ще бъде обсъдена и възможността за компенсаторен механизъм, който да не позволи трупането на дефицит в НЕК при отварянето на енергийната борса.

Всички знаем, че либерализацияята на пазара трябва да се случи максимално бързо, каза министър Петкова. Тя припомни, че правителството вече е предприело няколко стъпки втази посока - издаването на лиценз на БЕХ от страна на Комисията за енергийно и водно регулиране за извършване на тази дейност (в края на 2014 г.) и подписването на договора между БЕХ и Норд пул. С подписването на днешният договор със Световната банка на практика вървим към либерализацията, обясни енергийният министър. 

Един от най-сериозните проблеми е свързан с разликата между цената, на която НЕК купува електронерегия и цената, по която продава. След либерализацията обаче няма да има регулиран пазар, а енергийният регулатор ще определя само цените на мрежовите услуги.

Въпросът е какво ще се случи с НЕК, която вече няма да е обществен доставчик, а играч на свободния пазар. В същото време електрическата компания ще продължи да изкупува електроенергия по дългосрочните договори с американските централи и по договорите с преференциални цени, тоест отново ще се оформи дефицит, обясни Петкова. Затова със Световната банка ще се търси компенсаторен механизъм, който да тушира недостига.

Енергийната борса ще бъде към Министерство на финансите, обясни още министър петкова. До този вариант се е стигнало след сериозна кореспонденция с Европейската комисия по отношение на прозрачността на Българската независима енергийна борса. Ако борсата е към енергийното министерство е очевидно, че БЕХ ще е в конфликта на интереси, затова е избран вариантът принципал на борсата да е Министерство на финансите, стана ясно от обяснението на Петкова. Тя обаче отказа да коментира повече по този въпрос, като се мотивира с очакваният анализ на Световната банка.

Министърът Петкова обаче бе категорична, че енергийната борса ще стартира в началото на 2016 г. - "февруари или март". 

"Вярвам, че това навременно подписване на договора ще позволи качествено представяне на сектора "Енергетика" в доклада на Световната банка, който ще помогне на правителството да подготви стратегията си за финансово стабилизиране на сектора и за неговата либерализация", каза Блага Джурджин от Световната банка.

Изпълнителният директор на БЕХ Жаклен Коен обясни, че "споразумението ще даде основата за либерализирането на пазара, която трябва да се случи в много кратки срокове", заяви Коен.

Той посочи, че докладът на Световната банка ще даде отговор как да се случи либерализирането на пазара, но и обективен анализ за състоянието на сектор "Енергетика". "Трябва да знаем от къде тръгваме по този път за свободния пазар на електрическа енергия в България. Малко късничко, но се присъединяваме към този пазар, който съществува почти във всички страни. Следващият етап след либерализирането на пазара е присъединяването на нашия пазар към вече съществуващите такива пазари. Гледаме напред и вървим по пътя, по който трябва да се върви", добави директорът на БЕХ.

Водещи

Най-четени