Световната банка ни консултира за ВиК сектора и иновациите 26.07 | 14:42

Споразумението за ВиК сектора е на стойност 3,5 млн. лева

От Ралица Стоянова

Правителството подписа със Световна банка две споразумения за предоставяне на консултантски услуги при разработването на Национална стратегия за отрасъл "Водоснабдяване и канализация" (НСВиК) и на "Стратегия за интелигентна специализация" в областта на иновациите.

Споразуменията бяха подписани от министъра на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев и заместник-министъра на регионалното развитие и благоустройството Добромир Симидчиев и от регионалния директор за Централна Европа и Балтийските държави Питър Харолд.

В мемурандума е предвиден механизъм, позволяващ на българското правителство да използва средства от европейските фондове за покриване на разходите за аналитични и консултантски услуги, предоставяни от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) и Световната банка.

"Световна банка си партнира с България през последните 20 години, като наред с финансиране предоставя на страната анализи и консултации. С подписването на тези две споразумения изместваме ударението на нашето партньорство към областта на знанието, към оказване на целенасочена подкрепа на България за по-добро усвояване на европейските фондове и изпълнение на Националната програма за реформи”, заяви регионалният директор на Световна банка за Централна Европа и Балтийските държави Питър Харолд.

"Иновациите са наш основен приоритет, ето защо ние сме решени да изградим в България такава среда, която да благоприятства тяхното развитие и да позволи на българския бизнес да расте”, подчерта в своето изказване Добрев.

И двете споразумения за предоставяне на консултантски услуги са разработени в рамките на Меморандума за разбирателство между правителството и Световна банка за партньорство и оказване на техническа подкрепа във връзка с изпълнението на Структурните инструменти на ЕС, подписан през януари тази година.

Споразумението за ВиК сектора е част от предвидените в договора седем области на дейност за цялостно реформиране и устойчиво развитие и управление на сектор ВиК, включително изготвяне на отраслова стратегия за сектора и свързаните с това проучвания, анализи, работни посещения и др.

Споразумението е на обща стойност 3,5 млн. лева и се сключва за срок до 14 август 2014 г. До края на 2013 г. България има достъп до финансиране по линия на Структурните фондове и Кохезионния фонд на ЕС в размер на близо 7 милиарда евро.

Водещи

Най-четени