Семерджиев: Поскъпването на тока няма да достигне 20% 02.07 | 10:41

Стоки и услуги поскъпват заради новата цена на тока

От Ралица Стоянова

"Цената на тока ще продължи да расте, но не с 20%, каквито слухове има". Това заяви шефът на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев по повод неочакваното увеличение на цената на елетроенергията с 13%, което влезе в сила вчера.

Според Семерджиев най-голям процент от поскъпването се дължи на екологичните добавки и не допринася за повишаването на печалбите на енергийните компании. "Всички по веригата работят с минимални приходи", смята той.

Същевременно той поясни, че от 2013 година страната ще плаща такса за вредните емисии, като за първата половина на годината, тя е включена в настоящото увеличение. Проблем си остава и фактът, че някои ТЕЦ-ове не взимат никакви мерки за повишаване на ефективността си, защото нямат интерес от това.

Като пример Семерджиев даде "ТЕЦ Марица-Изток 2", където постоянно се повишава ефективността, а разходите намаляват.

Същевременно делът на зелената енергия трябва да се покачва и до 2020 година да стигне 16% от енергията в България. "Надяваме се скоро зелената енергия да започне да действа в посока намаление на средната цена", заяви шефът на ДКЕВР. По думите му в момента тя е скъпа, защото са вкарани скъпи технологии, които постепенно ще поевтиняват.

Очаква се поскъпването на тока да се отрази на цените на стоките и услугите.

"Електроенергията е свързана с всички други стоки и услуги и повишаването на цените удрят в джоба на потребителя. Всяко поскъпване се понася от крайния потребител", коментира Калоян Стайков от Института за пазарна икономика.

"Предложенията цените на тока да се обновяват по-често не е в интерес на бизнеса, защото той си прави дългосрочни прогнози, залагат се бюджети. Ако цената скача на всеки месец, ще има нови непредвидени разходи", обясни Стайков.

Социално слабите домакинства у нас ще бъдат компенсирани за увеличението в цената на тока, увери вчера министърът на финансите Симеон Дянков.

Водещи

Най-четени